Z inicjatywy Wojewody Lubuskiego Pana Marcina Jabłońskiego,&strażacy KM PSP w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili akcję informacyjno- edukacyjną w temacie niebezpieczeństw związanych z nieroztropnym poruszaniem się po zamarzniętych akwenach oraz jak skutecznie pomóc osobie, pod którą załamał się lód.

Ćwiczenia odbyły się na zamarzniętym stawku w „Parku róż”. Ratownicy między innymi pokazali, jakich technik używać, aby samodzielnie wydostać się z przerębla oraz jak wyciągnąć tonącego bez użycia specjalistycznego sprzętu – tylko przy wykorzystaniu dostępnych wokół rzeczy.

Następnie, w kolejnych symulacjach, zaprezentowali możliwości prowadzenia działań ratowniczych przy wykorzystaniu sprzętu, którym dysponują, w tym: rzutki ratowniczej, pneumatycznego 15 metrowego trapu ratowniczego oraz sań lodowych. Pokazowi przyglądały się z zaciekawieniem zgromadzone dzieci, do których skierowana była powyższa akcja, oraz dorośli spacerujący w tym czasie alejkami.

Mamy nadzieję, że prezentowane w warunkach rzeczywistych zagrożenia, uświadomiły dzieciom i dorosłym poziom niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą lekkomyślne postępowanie. Chociażby z uwagi na fakt, że w grudniu ubiegłego roku, na powyższym stawku doszło do zdarzenia, w którym lód załamał się pod dwoma chłopcami, i tylko dzięki błyskawicznie przeprowadzonym działaniom strażaków, nie doszło do nieszczęścia i chłopców udało się uratować.

Zobacz również:

LINK

Źródło: KG PSP

o autorze

Redakcja