Decyzją Komendanta Głównego PSP z dniem 1 maja do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego została włączona Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza OSP w Wałbrzychu.

Jednostka działa od 30 października 2018 roku. W pierwszym roku swojej działalności była dysponowana 11 razy, w tym roku odnotowała już 24 wyjazdy, z czego 3 to akcje poszukiwawcze, a 21 miejscowe zagrożenia – medyczne.    

Obecnie liczy ona 16 ratowników i psy ratownicze: Speed, Frida, Zoja, Furia, Frigg, Chill, Petarda i Mayla, posiadają one klasę 1 i 0 gruzowiskową i terenową. Natomiast Stich, Orion, Delta, Kenji, Kai i Sansa są w trakcie szkolenia i przygotowań do egzaminów.

Na wyposażeniu GPR znajduje się lekki samochód poszukiwawczo – ratowniczy Renault Traffic. W tym roku otrzyma jednak fabrycznie nowy samochód oraz sprzęt do działań w terenie i na gruzowisku, m.in. geofon i kamera termowizyjna, zestaw GPS z obrożami dla psów, komputer z oprogramowaniem planistycznym, wyposażenie osobiste ratowników itp. Zakup zostanie sfinansowany ze środków Budżetu Obywatelskiego. 

W ramach jednostki funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która składa się z klasy strażackiej IV. Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi w Wałbrzychu.

Grupa Poszukiwawczo – Ratownicza OSP Wałbrzych wchodzi w skład Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej ‘WAŁBRZYCH’.  

Foto. GPR OSP Wałbrzych 

 

o autorze

Redakcja/Łukasz