W dniu 07.10.2008r. minutę przed godziną siódmą rano, Powiatowe Stanowisko Kierowania w Grodzisku Wlkp. otrzymało od PSK w Nowym Tomyślu, informację o wypadku samochodowym na drodze przed miejscowością Kąkolewo (gm. Grodzisk Wlkp.).

Do zdarzenia zadysponowany zostaje zastęp SLRt z JRG Grodzisk Wlkp., którego dowódca w momencie przybycia na miejsce zdarzenia stwierdza, że samochód osobowy rozbił się na jednym drzewie, a wyniku wypadku poszkodowane zostały dwie osoby. Jednej z nich, która znajduje się na zewnątrz pojazdu, osoby postronne, wśród których jest pielęgniarka, udzielają pomocy, a druga znajduje się zakleszczona wewnątrz samochodu.

Ratownicy PSP do czasu przyjazdu Pogotowia Ratunkowego wraz z pielęgniarką, przy użyciu zestawu R-1 podjęli działania mające na celu przywrócenie czynności życiowych jednej z poszkodowanych. Drugiej, u której&po stwierdzeniu czynności życiowych strażacy założyli kołnierz ortopedyczny i po zabezpieczeniu przystąpili do wykonywania dostępu przy użyciu urządzeń hydraulicznych.&Osoby poszkodowane w wypadku zostały przekazane obsadom przybyłych dwóch karetek pogotowia. Dla jednej z nich wypadek niestety okazał się śmiertelny.

W działaniach brała również zadysponowana w trakcie akcji jednostka OSP Grodzisk Wlkp., a strażacy poza udzielaniem pomocy poszkodowanym zabezpieczali teren zdarzenia, kierowali ruchem do czasu przybycia Policji oraz po zakończeniu działań pogotowia ratunkowego usunęli pozostałości powypadkowe z drogi.

Dzisiejszy wypadek nie był pierwszym na tej trasie, podczas którego śmierć poniosła osoba.

ŹRÓDŁO: KW PSP POZNAŃ

o autorze

Redakcja