W dniu 21 czerwca 2009r. kilka minut przed godziną 20 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym pomiędzy miejscowościami Rostarzewo i Głodno (pow. Grodzisk Wlkp., Gm. Rakoniewice) doszło do zderzenia szynobusu z samochodem osobowym. W wyniku zderzenia samochód z czterema osobami w środku był pchany przez ok. 500 m. po nasypie kolejowym.

[galeria=2,prawa]Jako pierwsze na miejsce zdarzenia przybyła karetka pogotowia, z której lekarz stwierdził zgon wszystkich osób będących w środku pojazdu. W trakcie rozpoznania przeprowadzonego przez D-cę pierwszej przybyłej na miejsce jednostki ochrony przeciwpożarowej, znaleziono fotelik samochodowy. W związku z powyższym, iż w samochodzie wśród ofiarnie nie było dziecka, strażacy przeszukali teren od miejsca zderzenia do miejsca zatrzymania się pociągu. Istniało bowiem podejrzenie, że mogło ono być niezapięte i w wyniku uderzenia, wypaść na zewnątrz.

[galeria=4,lewa]W wyniku tych działań nie znaleziono dziecka, a fakt iż nie jechało pojazdem potwierdziła policja po ustaleniu personaliów poszkodowanych, których rodzina poinformowała, że żadne dziecko z poszkodowanymi nie podróżowało.Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu terenu akcji, oświetleniu, wyciągnięciu zakleszczonych w pojedzie na zewnątrz, rozczepieniu szynobusu od samochodu oraz przemieszczeniu wraku z nasypu na poziom drogi. Ponadto strażacy po podstawieniu przez PKP drugiego szynobusu pomogli w przejściu do niego 25 pasażerom pociągu.

Łącznie w akcji udział wzięło 22 strażaków, a działania trwały 4 i pół godziny.
Wypadek zdarzył się kilkaset metrów od przejazdu kolejowego, na którym kilka tygodni wcześniej przeprowadzono akcję „Bezpieczny przejazd”

źródło: KW PSP Poznań

o autorze

Redakcja