27 lutego br. około godziny 18:00 na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Gronowo Górne doszło do zderzenia pojazdu osobowego z pociągiem towarowym.

Do wypadku skierowano pięć zastępów ratowniczo-gaśniczych z obu elbląskich jednostek. Ze wstępnych ustaleń wynika że na przejeździe kolejowym wyposażonym w sygnalizację świetlną samochód osobowy marki mercedes wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg towarowy. Skład pociągu liczący 40 wagonów zatrzymał się dopiero 200 metrów za przejazdem. W samochodzie znajdował się zakleszczony kierowca.

Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu akcji oraz na ewakuacji poszkodowanego z wraku pojazdu. W tym celu strażacy za pomocą narzędzi hydraulicznych usunęli prawy bok pojazdu, dach oraz fotel pasażera. Po wykonaniu dostępu, przy pomocy noszy i w asyście ratowników medycznych kierowca został ewakuowany z wraku pojazdu, a następnie przetransportowany do szpitala. Po wykonaniu czynności przez policję, strażacy przy użyciu wyciągarki usunęli wrak pojazdu z nasypu kolejowego. Na czas prowadzonych działań ruch pociągów został wstrzymany w obu kierunkach. Obsługa pociągu nie odniosła obrażeń.

W zdarzeniu brały udział trzy zastępy z JRG nr 1 i dwa zastępy z JRG nr 2 w Elblągu, łącznie 19 strażaków,  policja oraz ZRM. Przyczyny i okoliczności wypadku wyjaśni policyjne dochodzenie.

Foto, tekst. KM PSP Elbląg

o autorze

Redakcja/Łukasz