22 stycznia, około godziny 15, dyspozytor z Powiatowego Stanowiska Kierowania w Krotoszynie otrzymał zgłoszenie o pożarze kotłowni w budynku jednorodzinnym, w miejscowości Gorzupia – około trzy kilometry od Krotoszyna. Na miejsce zdarzenia, został wysłany ciężki gaśniczy i pojazd kwatermistrzowski z JRG Krotoszyn, oraz średni gaśniczy z OSP Biadki. Trzy osoby – w tym dwoje dzieci – trafiły do szpitala.

Z palącej kotłowni zadymienie, przedostało się do wszystkich pomieszczeń w domu – tym samym odcinając drogę ucieczki osób przebywających w budynku. Po przybyciu strażaków na miejsce zdarzenia, dwójka osób dorosłych z dwójką dzieci, znajdowała się w oknie, od strony podwórza.

Ratownicy zabezpieczyli teren działań, oraz za pomocą drabiny nasadkowej ewakuowali poszkodowanych do samochodu osobowego – by uchronić te osoby od utraty ciepła. Po kilku minutach przybyły karetki pogotowia ratunkowego, które zaopiekowały się i przetransportowały poszkodowanych do krotoszyńskiego szpitala – w sumie, jedna dorosła osoba i dwoje dzieci w wieku 4 lat oraz 5 miesięcy trafiły do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z powodu zatrucia się dymem.

[galeria=2,lewa]W tym czasie rota strażaków w aparatach ODO, rozwinęła jedną linię gaśniczą i po dotarciu do źródła ognia, podała pianę z urządzenia ONE SEVEN – błyskawicznie tłumiąc ogień. Z budynku wyrzucano nadpalone oraz tlące się materiały i dogaszano je. Następnie oddymiono i przewietrzono pomieszczenia. Działania ratowniczo-gaśnicze, trwały prawie półtorej godziny.

Siły i środki:

  • MAN GCBA 5/32 z JRG Krotoszyn,
  • Renault Kangoo SLKw z JRG Krotoszyn,
  • Star/MAN GBA 2,5/16 z OSP Biadki,
  • dwie karetki pogotowia ratunkowego,
  • oraz radiowóz policyjny.

Foto: dh Szymon Kujawa

o autorze

Redakcja