W dniu 17.08.2009 r. w miejscowości Skarżysko-Kamienna doszło do groźnego pożaru w firmie handlowo usługowej MAT-BUD. Do pożaru doszło w pomieszczeniu kotłowni, które bezpośrednio przylegało do hali handlowej oraz magazynu z artykułami budowlanymi.

W momencie dotarcia pierwszych zastępów z JRG Skarżysko-Kamienna pracownicy firmy oraz klienci przebywający na hali handlowej opuścili zagrożone pomieszczenia pożarem. Jedna z pracownic uskarżała się na duszności i złe samopoczucie. Do czasu przybycia zespołu medycznego pogotowia ratunkowego pierwszej pomocy poszkodowanej, młodej kobiecie udziela lali ratownicy z JRG Skarżysko.

Jednocześnie ratownicy bezzwłocznie podjęli akację gaśniczą pomieszczenia kotłowni, która w przeważającej części objętości była ogarnięta ogniem. Działania utrudniał gęsty dym wydobywający się z kotłowni. Ratownicy akcję prowadzili w aparatach ochrony dróg oddechowych. Działania koncentrowały się na niedopuszczeniu rozprzestrzenienia się pożaru na sąsiednie budynki oraz jak najszybszym opanowaniu pożaru w pomieszczeniu samej kotłowni.

[galeria=2,prawa]W tym celu zostały podane dwa prądy wody W-52. Jeden do wnętrza pomieszczenia objętego pożarem natomiast drugi na dach budynku. Akcja mimo wielu utrudnień przebiegała niezwykle sprawnie i już po niespełna trzydziestu minutach sytuacja była na tyle opanowana, że nie istniała groźba dalszego rozprzestrzeniania się pożaru. Ratownicy przystąpili do dogaszania pomieszczenia kotłowni.

W tym celu na zewnątrz zostały wyniesione wszystkie materiały łatwopalne gromadzone w kotłowni i przelane wodą. Pożar po niespełna dwóch godzinach został całkowicie ugaszony. Choć sytuacja początkowo wyglądała bardzo groźnie pożar spowodował straty jedynie w pomieszczeniu kotłowni, które oszacowano na około 15 tyś. zł. Magazyny oraz hala handlowa zostały nienaruszone. Gdyby w porę nie została zawiadomiona straż pożarna i ogień przedostałby się na sąsiednie budynki straty mogły by być o wiele większe sięgające nawet około 800 tyś. zł.

[galeria=3,lewa]W związku ze zdarzeniem strażacy przypominają o szczególną i właściwą dbałość takich pomieszczeń jak kotłownie. Są one szczególnie narażone na zagrożenie pożarowe ze względu na gromadzony tam opał. Tylko od właściciela, który z właściwą starannością dba o tego rodzaju pomieszczenia zależy czy zdołamy uniknąć tragedii. Strażacy przypominają również, że na właściciela który nie stosuje się do przepisów regulujących użytkowanie pomieszczeń kotłowni może być nałożony mandat karny.

Źródło: KG PSP

o autorze

Redakcja