15 maja w godzinach rannych tj. około 8:30 z dachu budynku wytwórni pasz „Dossche” przy ul. Obozowej zaczął wydobywać się jasny dym. Po zgłoszeniu tego faktu przez pracowników firmy, na miejsce natychmiast udały się zastępy z kaliskiej JRG 2.


W celu dostania się na dach budynku wykonanego z blachy dowodzący – dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 2 porosił o zadysponowanie drabiny z JRG 1 (SH 24 przybyły na miejsce w pierwszej kolejności był zbyt krótki) oraz dwóch dodatkowych samochodów gaśniczych ze względu na prawdopodobny pożar oraz duże zagrożenie.

Po wstępnym rozpoznaniu stwierdzono pożar granulatora na linii produkcyjnej produkującej paszę, od którego zajął się produkt w formie granulatu. Następnie zapalił się osad pyłu, który poprzez system odprowadzający powietrze doprowadził do&zapalenia dachu krytego papą i wykonanego z&blachy ocieplonej styropianem.

Na miejsce akcji przybył również Komendant Miejski st. bryg. Wieńczysław Prokop.

Strażacy podali dwa prądy wody w natarciu. Jeden z drabiny na palący się dach i drugi po klatce schodowej na palące się urządzenia linii produkcyjnej.


Po dosyć szybkim opanowaniu sytuacji pożarowej, pracownicy firmy błędnie poinformowali strażaków, że między blachą a papą nie ma ocieplenia. Po wycięciu blachy okazało się, że między wymienionymi elementami znajduje się styropian, który również się zapalił. Po jego ugaszeniu i sprawdzeniu czy ogień nie rozprzestrzenił się na dalsze partie dachu dogaszono wszystkie spalone elementy. Ratownicy zdemontowali także rury odprowadzające powietrze sprawdzając ich wnętrze.

Działania straży trwały około dwie godziny. W akcji udział wzięło 17 strażaków

  • 342[P]25 – GCBA 5/32 – JRG 2,
  • 342[P]90 – SLOp – JRG 2,
  • 342[P]53 – SH 24 – JRG 2,
  • 341[P]21 – GBA 2,5/16 – JRG 1,
  • 341[P]25 – GCBA 4/24 – JRG 1,
  • 341[P]51 – SCD 37 – JRG 1,
  • 341[P]90 – SLOp – JRG 1,
  • 340[P]90 – SLOp – KM PSP Kalisz.

Kierownictwo i ochrona zakładu zabroniła robienia zdjęć oraz wstępu na teren zakładu.

Foto: KM PSP Kalisz i Wojtek Śniegula.

Opis: Wojtek Śniegula.

o autorze

Redakcja