W dniu wczorajszym, około godziny siódmej rano, dyspozytor z PSK w Gnieźnie otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego. Z relacji świadków wynika, że w pojeździe znajduję się jedna uwięziona osoba, a pozostali uczestnicy wypadku, wydostali się o własnych siłach. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej. Działania ratownicze trwały prawie trzy godziny.

Kierowca samochodu osobowego marki Renault Laguna – w którym jechały cztery dorosłe osoby – nagle stracił panowanie nad samochodem, wypadł z zakrętu i zatrzymał się w rowie na boku.
Trzech poszkodowanych wydostało się o własnych siłach z pojazdu, natomiast jeden z pasażerów był uwięziony w samochodzie.

Jako pierwsze przybyły karetki pogotowia ratunkowego, a zaraz za nimi radiowóz policyjny.

Z informacji przekazanych przez policjantów wynika, iż ratownicy medyczni nie mogli dojść do uwięzionej osoby. Po chwili przybył zastęp straży pożarnej, część strażaków zabezpieczyła miejsce zdarzenia, natomiast druga część przystąpiła do uwolnienia poszkodowanej osoby za pomocą narzędzi hydraulicznych. Po wyciągnięciu osoby z pojazdy, ratownicy postanowili zadysponować śmigłowiec LPR z Poznania – ponieważ stan tejże osoby był bardzo ciężki.

W tym czasie przybywają pozostałe jednostki straży pożarnej. Ratownicy [galeria=1,lewa]medyczni przygotowywali poszkodowanego do transportu, natomiast druga grupa zespołu udzielała pomocy pozostałym uczestnikom wypadku. OSP Skorzęcin i JRG Gnieźnie przystąpili do zabezpieczenia lądowiska dla śmigłowca LPR oraz do pomocy przy transporcie poszkodowanego na pokład śmigłowca. Pozostałe trzy osoby poszkodowane zostały zabrane do szpitala w Gnieźnie – ich życiu nie zagraża jakiekolwiek niebezpieczeństwo.

Na miejscu akcja ratownicza była prowadzona przez szesnastu strażaków – z OSP Skorzęcin i Witkowo, oraz z JRG Gnieźnie. Działania strażaków polegały, również na odłączeniu akumulatora w pojeździe i uprzątnięciu pozostałości (szkło, plastik). Samochód został zabrany przez pomoc drogową.

Foto: KP PSP w Gnieźnie

o autorze

Redakcja