W niedzielę, 24 maja, późnym wieczorem doszło do poważnego wypadku drogowego. Na ostrych zakrętach, na których podczas deszczu jest bardzo ślisko, bo woda spływa z nasypów, Seat Toledo wpadł w poślizg i uderzył w bok naczepy, wyjeżdżającej zza łuku drogi ciężarówki. Samochód odbił się i obrócił o 180 stopni. W wyniku zderzenia dwie osoby zostały w uwięzione w pojeździe.

&

Dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP w Kaliszu, po otrzymaniu zgłoszenia o godzinie 22:24, na miejsce natychmiast wysłał sekcję w składzie GBA 2,5/16 oraz SLRd. Powiadomił pogotowie ratunkowe i policję.

Po przybyciu dwóch wyżej wymienionych zastępów i rozpoznaniu sytuacji przez dowódcę zmiany, stwierdzono wypadek na zakręcie samochodu osobowego i ciężarówki.

Kierowcy tira nic się nie stało, natomiast w Seacie uwięziony był kierowca i pasażer. Dwie osoby jadące z tyłu wydostały się z pojazdu o własnych siłach. Ratownicy najpierw wykonali dostęp do pasażera, którego dosyć szybko uwolniono i przekazano pogotowiu ratunkowemu, z kierowcą natomiast był nieco większy problem. Jego wydobywanie za pomocą nożyc i rozpieraków hydraulicznych trwało około 20 minut. Usunięto dach samochodu oraz przedmioty przygniatające nogi. Strażak – ratownik, który dostał się na miejsce pasażera, podczas uwalniania mężczyzny, utrzymywał z nim kontakt i wspierał go psychicznie. Zarówno kierowca, jak i pasażer byli cały czas przytomni.

Po dokonaniu ewakuacji uwięzionej osoby z uszkodzonego pojazdu przekazano ją zespołowi pogotowia ratunkowego.

Gdy karetki odjechały już z miejsca zdarzenia, zabierając poszkodowanych, strażakom pozostało dalsze zabezpieczanie miejsca zdarzenia, a po wykonaniu czynności prze policję drogową, uprzątniecie jezdni z pozostałości po wypadku.

Działania straży pożarnej trwały 3 godziny 40 minut, udział wzięło 8 strażaków w sile 2 zastępów.

  • 341[P]41 – SLRd – Iveco – JRG 1&,
  • 341[P]21 – GBA 2,5/16 – Renault – JRG 1,
  • 3 radiowozy policji,
  • 2 karetki specjalistyczne.

Foto i opis: Wojtek Śniegula.

o autorze

Redakcja