Tradycyjnie w maju strażacy obchodzą swoje święto. W Grudziądzu nie obyło się jednak bez alarmów wyjazdowych. 10 maja 2013 roku obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele p.w. Niepokalanego Serca NMP. W tym roku bardziej podniosła, gdyż w czasie strażackiego święta Grudziądz nawiedza obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Warto wspomnieć, że kolejne takie wydarzenie będzie w mieście dopiero za 50 lat.

Po zakończeniu nabożeństwa wszyscy zebrani wraz z kompanią reprezentacyjną udali się na plac przy KM PSP w Grudziądzu, gdzie około godziny 10.00 rozpoczęła się druga część obchodów Dnia Strażaka. W tym roku po raz pierwszy zorganizowano wspólne obchody dla czynnych strażaków oraz emerytów. Po przywitaniu wszystkich przybyłych Komendant Miejski omówił miniony rok działalności komendy (np. większe akcje ratowniczo – gaśnicze, nowy sprzęt w JRG 2) oraz przedstawił plany na przyszłość (m.in. zakup sprzętu). W minionym roku strażacy wyjeżdżali także do zatruć czadem i – jak podkreślił komendant – naszczęście nie było ofiar śmiertelnych. Strażacy także uczcili pamięć poległych na służbie kolegów składając kwiaty pod pamiątkową tablicą. Następnie odbyło się wręczenie odznaczeń i awansów.

Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej przyznało Medal honorowy im. Bolesława Chomicza druhowi Stanisławowi Marszałek. Ponadto Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przyznało Złoty, Srebrny i Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa łącznie 15 osobom. Złoty Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał m.in. prezydent Grudziądza Robert Malinowski. Awanse na wyższe stopnie służbowe otrzymało łącznie 24strażaków. Pamiątkową statuetkę i list gratulacyjny otrzymali dwaj mężczyźni z Kitnowa (powiat grudziądzki), którzy na początku kwietnia uratowali tonącego w przeręblu sąsiada.

W trakcie drugiej części uroczystości rozległ się alarm wyjazdowy. Jeden zastęp (441 [C]23) alarmowo udał się do wezwania z systemu monitoringu przeciwpożarowego w grudziądzkim muzeum. Kilka godzin po zakończeniu obchodów do plamy farby na jezdni wyjechał także jeden zastęp z JRG2. O tym zdarzeniu więcej w kolejnym materiale.&

Tekst i zdjęcia: Piotr Strzałek.

o autorze

Redakcja