Kilka godzin po zakończeniu obchodów Dnia Strażaka strażacy zostali zadysponowani do rzadko spotykanej akcji – plamy farby na jezdni.

Około godziny 13.00 10 maja 2013 roku na tzw. Trasie Średnicowej w Grudziądzu z jadącego samochodu ciężarowego spadły źle zabezpieczone wiadra z farbą. Przybyła na miejsce policja wyłączyła dwa z trzech pasów ruchu w kierunku osiedla Lotnisko. Zdecydowano o wezwaniu strażaków w celu oczyszczenia drogi. Przybyli na miejsce działań strażacy stwierdzili, że nie mogą tego wykonać. Po sprawdzeniu składu farby okazało się iż zmieszana z wodą stanowi zagrożenie dla środowiska. Tym samym nie było możliwe zmycie plamy prądem wody.

Dodatkowo strażacy zabezpieczyli piaskiem znajdującą się nieopodal kratkę ściekową. W tym samym czasie na miejsce przybyli także urzędnicy z zarządu dróg miejskich oraz alarmowo Oficer Operacyjny Miasta. Zdecydowano o posypaniu plamy piaskiem i zadysponowaniu zamiatarki za pomocą której sprzątnięto jezdnię. Zgodnie z przewidywaniami plama została ale farby nie było już tak dużo jak początkowo. Pracownicy zarządu dróg w miarę możliwości posprzątali jezdnię po jej zamiataniu. Strażacy działania zakończyli około 14.00.

Siły i środki:

  • Nissan Pick-up SLOp 441[C]90 JRG 1 Grudziądz,
  • Renault Midliner M210 GBA 2/30 442[C]21 JRG 2 Grudziądz;

oraz:

  • Policja – Fiat, Kia.

&

Tekst i zdjęcia: Piotr Strzałek.

o autorze

Redakcja