Początek roku na grudziądzkich drogach rozpoczął się od groźnego wypadku. Niezbędna była interwencja służb ratowniczych.

Dnia 2 stycznia 2013 roku około godziny 14.15 na leśnym odcinku tzw. „Trasy Średnicowej” doszło do zderzenia dwóch pojazdów. Skutkiem tego było całkowite zablokowanie jezdni w kierunku centrum (dwóch pasów ruchu). W ciągu chwili na tej ruchliwej drodze utworzył się spory korek.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Grudziądzu. Z uwagi na wspomniany korek do niniejszego wypadku strażacy musieli jechać „pod prąd” sąsiednią jezdnią. W chwili dojazdu poszkodowanym pomocy udzielało pogotowie ratunkowe. Na miejscu zdarzenia strażacy zastali na prawym pasie ruchu VW Golfa z rozbitym przodem oraz na sąsiednim pasie ruchu Renault Clio z mocno uszkodzoną tylną częścią pojazdu stojące przodem w kierunku z którego jechało. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, odłączyli akumulatory w rozbitych autach oraz musieli użyć sprzętu hydraulicznego do uwolnienia zakleszczonej kobiety kierującej jednym z pojazdów. Łącznie do szpitala zabrano 3 osoby z obydwu samochodów. Wówczas do pracy przystąpili funkcjonariusze Policji a miejsce zdarzenia opuścił jeden zastęp PSP – Mercedes Atego 1628 &442[C]26. &

Po wykonaniu wszystkich czynności Policja zezwoliła na zabranie aut z jezdni. Strażacy pomogli załadować pojazdy na przybyłe lawety a następnie posprzątali jezdnię. Po ponad godzinie stojące w korku samochody mogły ruszyć w dalszą drogę. Działania zakończono o godzinie 15.27.

Wstępne oględziny wskazują na winę kobiety kierującej VW Golfem, która nie zachowała szczególnej ostrożności i z całą siłą uderzyła w stojące na tym samym pasie Renault Clio z włączonymi światłami awaryjnymi. Osoba kierująca Clio zatrzymała się słysząc niepokojące odgłosy z tylnego koła. Po uderzeniu Clio odrzuciło na sąsiedni pas ruchu i obróciło o 180 stopni.

Siły i środki:

  • Renault Midliner M210 GBA 2/30 442[C]21 JRG 2 Grudziądz,
  • Mercedes Atego 1628 – GCBA 5/35 442[C]26 JRG nr 2 Grudziądz,

oraz:

  • Policja – Kia, Renault,
  • Pogotowie Ratunkowe.

&

Tekst i zdjęcia: Piotr Strzałek.

o autorze

Redakcja