Urząd Miasta w Grudziądzu przekazał Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej dotację w wysokości 100 tys. zł z przeznaczeniem na modernizację systemu łączności.

Inwestycję podzielono na trzy etapy. Dzięki dotacji z grudziądzkiego samorządu stworzono dwa stanowiska dyspozytorskie oparte na konsolach dotykowych integrujących środki łączności bezprzewodowej, z rejestratorem, centralą telefoniczną oraz systemem nagłośnienia w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 poprzez serwer łączności. Ponadto wymieniono anteny bazowe na maszcie, przewód antenowy oraz radiostację cyfrową.

– Systematycznie wspieramy działania i inwestycje, które przekładają się na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz osób przyjeżdżających do Grudziądza. W latach poprzednich pomogliśmy m.in. w sfinansowaniu zakupu wozów strażackich i sprzętu gaśniczego, dodatkowych patroli policyjnych i rozbudowaliśmy Centrum Monitoringu – mówi prezydent Robert Malinowski.

Dzięki tej inwestycji znacząco poprawiła się jakość łączności na kanałach powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Ponadto zapowiedzi alarmowe realizowane są przez radiowęzeł, więc strażak, który do tej pory musiał pozostawać w Punkcie Alarmowym JRG nr 2 będzie mógł jeździć do zdarzeń.

Drugi i trzeci etap zadania, każdy o wartości 14 tysięcy złotych, zostanie sfinansowany ze środków urzędów gmin powiatu grudziądzkiego. Środki te zostaną przeznaczone na budowę sieci łączności RoIP kanału powiatowego w miejscowości Łasin i Radzyń Chełmiński.

o autorze

Redakcja/Łukasz