Niezbędny w czasie akcji ratownictwa technicznego i podczas działań w których zachodzi konieczność używania aparatu ochrony dróg oddechowych sprzęt otrzymali w styczniu 2013 roku grudziądzcy strażacy. Plany zakupowe na bieżący rok są jednak większe.

Używany głównie podczas wypadków drogowych, katastrof kolejowych i budowlanych hydrauliczny zestaw ratowniczy firmy LUKAS to pierwszy sprzęt otrzymany przez KM PSP w Grudziądzu. Ponadto pomoże on w akcjach gdzie siła ludzka nie wystarczy do uratowania poszkodowanego. W skład niniejszego zestawu wchodzi m.in.:

  • kilka nożyc do cięcia różnych elementów,
  • rozpieracz ramieniowy do tworzenia szczelin i otworów w karoserii bądź też wszędzie tam gdzie potrzebna jest duża siła zgniatająca, np. do zaciskania rur,
  • trzy rozpieracze kolumnowe o różnych rozmiarach do podpierania ciężkich elementów,
  • wspornik do rozpieraczy kolumnowych, który nie pozwala na przemieszczanie się elementów,
  • łańcuchy o dużej wytrzymałości do rozciągania zgniecionych elementów,
  • podpory stabilizujące przewrócone pojazdy,
  • zabezpieczenie niewystrzelonej po zderzeniu poduszki powietrznej,
  • nóż do cięcia klejonych szyb samochodowych.

&

Powyższe elementy zasilane są tzw. walizkową pompą hydrauliczną i łączone są kompletem węży wysokociśnieniowych w zależności od sytuacji w czasie akcji. Dużą zaletą nowej pompy walizkowej jest łatwość jej przenoszenia i wyciszony silnik umożliwiający porozumiewanie się strażaków w czasie działań. Omówiony sprzęt niezbędny jest także z racji bliskości autostrady i otwartego niedawno dojazdu do niej znajdującego się w pobliżu grudziądzkiej dwójki.

Drugim urządzeniem otrzymanym przez JRG nr 2 jest sprężarka do ładowania powietrzem butli aparatów oddechowych używanych głównie podczas działań w zadymionych pomieszczeniach. Nowoczesna sprężarka MCH 16 ET COMPACT EVO posiada pełną automatykę pracy, zabezpieczenie przed awariami i umożliwia jednoczesne ładowanie kilku butli do wartości 300 barów. Jest także cichsza niż używana od 30 lat dotychczasowa sprężarka.

Powyższe urządzenia kosztowały łącznie 90 tysięcy złotych. Urząd Miasta na ich zakup przeznaczył 40 tysięcy złotych a pozostałą kwotę pokryła Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu.

Grudziądzcy strażacy mają jednak większe plany zakupowe na bieżący rok. Największym z nich ma być nabycie nowego ciężkiego samochodu gaśniczego dla grudziądzkiej jedynki. Miasto Grudziądz w swoim budżecie zarezerwowało już 300 tysięcy złotych. Strażakom brakuje jednak jeszcze pół miliona aby nowy wóz przybył do Grudziądza.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękuję mł. bryg. Piotrowi Kołtackiemu oraz dowódcy jednostki i strażakom 3 zmiany z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Grudziądzu.

Tekst: Piotr Strzałek, mł. bryg. Piotr Kołtacki.

Zdjęcia: Piotr Strzałek.

o autorze

Redakcja