Grudziądzcy strażacy otrzymali nowoczesny zestaw pompowy przeznaczony do działań w czasie powodzi. Prototypowe urządzenie jest drugim egzemplarzem w kraju. Pierwszy znajduje się w Inowrocławiu.

Agregat pompowy o wydajności 11 tysięcy litrów na minutę zbudowany został z amerykańskich podzespołów przez firmę Tech-Pomp z Warszawy. Zamontowany został na dwuosiowej przyczepie niskopodwoziowej przykrytej plandeką. Silnik zasilany jest ropą i olejem napędowym. Nowoczesna pompa może przetłaczać również wodę wraz z nieczystościami (np. piasek, muł) bez obawy o zniszczenie sprzętu. Posiada 7 nasad ssawnych z czego minimum 6 musi być zasilanych. Urządzenie niskociśnieniowe – 4 atmosfery na wylocie. Całość waży 3,5 tony.

Do Grudziądza nowy sprzęt dotarł w połowie marca br. W dniach 27-29.03.2012 roku na Błoniach Nadwiślańskich strażacy z obydwu Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych zaznajamiali się z nowym sprzętem i uczyli się jego obsługi. Do normalnej służby zestaw pompowy (442-P1) wszedł na początku kwietnia. Stacjonuje on w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 gdyż niniejsza jednostka wystawia sprzęt w Module Pompowym województwa kujawsko-pomorskiego który jest w odwodach operacyjnych NATO. W skład wspomnianego Modułu Pompowego wchodzi 25 osób i sprzęt m.in. z Bydgoszczy, Grudziądza, Szubina. Na żądanie polskich władz, NATO bądź też struktur europejskich siły i środki z niniejszego Modułu Pompowego są dysponowane na miejsca akcji w kraju i za granicą (głównie w Europie).

W ostatnim dniu ćwiczeń tuż przed ich zakończeniem jeden z zastępów (442[C]21) został zadysponowany do pożaru trawy.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękuje st. kpt. Piotrowi Kołtackiemu – rzecznikowi prasowemu KM PSP Grudziądz.

Tekst i zdjęcia: Piotr Strzałek, st. kpt. Piotr Kołtacki.

o autorze

Redakcja