Pracowicie rozpoczął się nowy tydzień dla grudziądzkich strażaków. W miniony poniedziałek oprócz dwóch pożarów strażacy dostali informację o rozlanej substancji na jednej z ulic w centrum miasta.

Zgłoszenie dotarło do KM PSP w Grudziądzu 13 stycznia 2014 roku około godziny 07.50. Po przybyciu na ulicę Sienkiewicza strażacy zastali plamę oleju napędowego na długości około 300 m. Teren został zabezpieczony i strażacy rozpoczęli usuwanie substancji z jezdni posypując część asfaltową sorbentem.

W tym samym czasie na miejsce zdarzenia przybył zastęp ratownictwa chemicznego. Po przygotowaniu zestawu ssącego WapTurbo dalsze działania polegały na zebraniu rozlanego oleju napędowego zmieszanego z wodą i piaskiem głównie ze szczelin pomiędzy kostką oraz zagłębień w nawierzchni. W sumie zebrano ok. 100 litrów płynu. Na zakończenie akcji sorbentem została posypana pozostała część terenu.

Olej napędowy wyciekł z autobusu komunikacji miejskiej dojeżdżającego ulicą Sienkiewicza do skrzyżowania z ulicą Sikorskiego. Z uwagi na spore natężenie pojazdów &w tym miejscu ruchem kierowała policja oraz straż miejska. &Na miejsce działań przybył także przedstawiciel zarządu dróg miejskich, który zobowiązał się zabrać od strażaków zebrany olej. Strażacy działania zakończyli około godziny 9.30.

Siły i środki:

  • Renault Midlum GBA 2,5/34 – 441[C]22 JRG 1 Grudziądz
  • Mercedes Benz 308D/Schmitz SLRch – 441[C]60 JRG 1 Grudziądz
  • Nissan Pick-up SLOp – 441[C]90 JRG 1 Grudziądz
  • 1 radiowóz Policji
  • 1 radiowóz Straży Miejskiej

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękuję rzecznikowi prasowemu PSP Grudziądz mł. bryg. Piotrowi Kołtackiemu.

Tekst i zdjęcia: Piotr Strzałek

o autorze

Redakcja