W czwartkowe przedpołudnie, 21 lutego 2013 roku grudziądzka straż pożarna otrzymała zgłoszenie o zadymieniu na poddaszu wielorodzinnego budynku.

Po otrzymaniu zgłoszenia o godzinie 11:20 na miejsce zdarzenia zadysponowane zostają łącznie trzy zastępy z obydwu jednostek. Po przybyciu na ulicę Lucjana Szenwalda strażacy zastali wydobywający się dym spod pokrycia dachu budynku. Po zabezpieczeniu terenu działań ratownicy w aparatach Ochrony Dróg Oddechowych odnaleźli źródło ognia tuż przy kominie na poddaszu budynku. Pożar naszczęście nie był duży i nie było potrzeby użycia przybyłego na miejsce podnośnika. Jednym prądem wody (z linii szybkiego natarcia) ugaszono palące się belki stropowe (jętki) oraz deski.

W skutek pożaru nadpalony został kabel elektryczny. Strażacy odłączyli główne zasilanie, ale dodatkowo na miejsce zdarzenia przybyło pogotowie energetyczne. Po przewietrzeniu pomieszczeń ratownicy oczyścili miejsce pożaru ze spalonych elementów drewnianych. Podczas tych działań mąż właścicielki mieszkania odmówił dalszych prac rozbiórkowych wewnątrz mieszkania. Przyczyną pożaru było nieprawidłowe użytkowanie urządzeń grzewczych na paliwo stałe. Działania zakończono około 12:27. W pożarze nikt nie ucierpiał.

Siły i środki:

  • Jelcz 442 – 441[C]25 JRG 1 Grudziądz,
  • Renault Midliner M210 GBA 2/30 442[C]21 JRG 2 Grudziądz,
  • Volvo FM12 SH40 442[C]53 JRG 2 Grudziądz;
  • Pogotowie energetyczne – VW Transporter TDI 4MOTION.

&

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękuję mł. bryg. Piotrowi Kołtackiemu z KM PSP Grudziądz.

&

Tekst i zdjęcia: Piotr Strzałek.

o autorze

Redakcja