Wraz z końcem zimy i nadejściem cieplejszych dni rozpoczyna się trudny dla strażaków czas – pożary traw oraz lasów. Od początku marca br. każdego dnia ochotnicy i zawodowcy w całym kraju wzywani są do tego typu akcji.

Nie inaczej było też w Grudziądzu i okolicach. W niniejszym materiale przedstawię dwie z wielu akcji gaśniczych grudziądzkich strażaków.

Dnia 25 marca 2012 roku około godziny 16.15 jeden zastęp z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 został zadysponowany do pożaru trawy na nieużytkach w okolicy skrzyżowania ulicy Droga Łąkowa i Lotnicza w Grudziądzu. Po przyjeździe na miejsce pożarem objęty był spory obszar. Wiejący tego dnia silny wiatr był dodatkowym powodem wezwania wsparcia. Do akcji wyjechał drugi zastęp z JRG nr 2 (Mercedes). Po chwili na miejsce działań dotarł również trzeci zastęp – Jelcz z JRG nr 1. Duże zapotrzebowanie na wodę i brak bezpośredniego podłączenia do hydrantu spowodowało konieczność kilku kursów po wodę w celu całkowitego zlikwidowania pożaru. Spłoną około 1 hektar nieużytków. Działania zakończono około godziny 18.00. Nie oznaczało to jednak końca pracy dla strażaków. Jeden z zastępów bezpośrednio z terenu działań alarmowo udał się do kolejnego pożaru trawy i krzaków.

Natomiast 26 marca 2012 roku około godziny 14.40 jeden zastęp (Renault 442[C]21) z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 został zadysponowany do pożaru trawy przy ulicy Kalinkowej. W tym rejonie często bywają takie zdarzenia. Po przyjeździe na miejsce strażacy, pomimo silnego wiatru, szybko opanowali ogień i około godziny 15.25 zastęp wrócił do bazy.

O skali zjawiska mówią liczby. W marcu 2012 roku na terenie miasta i powiatu grudziądzkiego doszło do 221 różnych pożarów. W ich skład wchodzi 169 pożarów traw na nieużytkach. Odnotowano również: 3 pożary poszycia leśnego, 1 pożar stogu słomy pszennej, 1 pożar 40 sztuk balotów siana.

&

Siły i środki w dwóch opisanych akcjach gaśniczych:

  • Jelcz 442 441[C]25 z JRG nr 1 Grudziądz,
  • Renault Midliner M210 &442[C]21z JRG nr 2 Grudziądz,
  • Mercedes Atego 1628 &442[C]26 z JRG nr 2 Grudziądz.

&

Tekst i zdjęcia: Piotr Strzałek.

o autorze

Redakcja