Położenie miasta nad Wisłą oraz dwa jeziora zobowiązuje strażaków do doskonalenia umiejętności ratownictwa wodnego. Wraz z początkiem sezonu wakacyjnego strażacy otrzymali nową łódź.

W związku z problemami z silnikiem dotychczasowej łodzi strażacy postanowili zakupić całkowicie nową jednostkę pływającą. Zadanie to realizuje, znana m.in. z targów Edura firma Lubawa SA.

Zanim jednak nowa łódź zagości w remizie strażacy z grudziądzkiej jedynki otrzymali w dzierżawę inną łódź. Poznanie jej obsługi, możliwości i zachowania się na wodzie były głównym tematem ćwiczeń odbywających się w połowie lipca 2014 roku rzece Wisła.

Nabyte w trakcie testów umiejętności przydadzą się po otrzymaniu wyprodukowanej nowej łodzi, gdyż będzie to ten sam model, na którym odbywały się niniejsze testy. Łódź LITEX 580 posiada silnik Yamaha o mocy 115 km i dedykowana jest do akcji ratunkowych dla jednostek straży pożarnej. Maksymalnie może zabrać na pokład 8 osób. Bezpośrednio z łodzi możliwe jest także przeprowadzanie akcji gaśniczych.

Serdeczne podziękowania dla strażaków biorących udział w ćwiczeniach za możliwość wykonania zdjęć.

Tekst i zdjęcia: Piotr Strzałek.

o autorze

Redakcja