W dniach 24 – 25 marca 2011 roku w Grudziądzu i Toruniu odbyły się XIII Halowe Mistrzostwa Polski w Dwuboju Pożarniczym. Do sportowej rywalizacji przystąpili polscy i rosyjscy strażacy.

Otwarcie mistrzostw odbyło się o godzinie 10.30 w hali sportowej im. Bronisława Malinowskiego przy ulicy Piłsudskiego 14 w Grudziądzu. Dokonał go Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Tomasz Leszczyński w obecności Komendanta Miejskiego PSP w Grudziądzu st. bryg. Konrada Przybylaka, Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Grudziądzu st. bryg. Leszka Głowackiego, Prezydenta Grudziądza Roberta Malinowskiego, Starosty Grudziądzkiego Marka Szczepanowskiego, zawodników oraz pozostałych gości.

W pierwszym dniu zawodnicy mieli do pokonania pożarniczy tor przeszkód o długości 100 m. Po pokonaniu dwumetrowej ściany i chwyceniu dwóch węży strażak musiał pokonać 11 metrową równoważnię. Następnie, po połączeniu węży ze sobą i podłączeniu ich do rozdzielacza, zawodnik dobiega do mety w międzyczasie zakończając wąż prądownicą.

&W klasyfikacji krajowej, po dwóch kolejkach startów, zwyciężyli:

• Mirosław Cyrson (16.90 s) – reprezentant woj. pomorskiego,
  • Artur Tokarczyk (17.22 s) – reprezentant woj. kujawsko pomorskiego,
  • Radosław Dąbrowski (17.27 s) – reprezentant woj. mazowieckiego.

&

Natomiast w klasyfikacji międzynarodowej miejsca na podium zajęli Rosjanie:

• Siergiej Akszencew (15.89 s),
  • Konstatnin Choreszko (16.18 s),
  • Rusłan Chubiecow (16.52 s).

&

Około godziny 15.00 odbyły się dwa dodatkowe biegi. W pierwszym, o Puchar Prezydenta Miasta Grudziądza, zwyciężył Juliusz Wojnar (18.17 s). Bieg o Puchar Starosty Powiatu Grudziądzkiego wygrał Mirosław Cyrson (16.69 s). Po zakończeniu pierwszego dnia zawodów zwycięzcom wręczono medale, puchary oraz dyplomy.

25 marca był drugim dniem XIII Halowych Mistrzostw w Dwuboju Pożarniczym. Miejscem rywalizacji była hala sportowa Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu przy ulicy Legionów 70/76. Około setka zawodników rozpoczęła około godziny 10.50 rywalizację we wspinaniu się na III piętro wspinalni (10,5 m) przy użyciu drabiny hakowej. Wśród Polaków rywalizacje wygrali:

• Artur Tokarczyk (14.71 s) – reprezentant woj. kujawsko – pomorskiego,
  • Mirosław Cyrson (14.83 s) – reprezentant woj. pomorskiego,
  • Bartłomiej Siepietowski (14.94 s) – reprezentant woj. małopolskiego.

&

Najszybsi w klasyfikacji międzynarodowej znów niepokonani okazali się Rosjanie:

• Konstatnin Choreszko (13.72 s),
  • Rusłan Chubiecow (13.80 s),
  • Aleksiej Kalinin (14.01 s).

&

Jak i poprzedniego dnia około godziny 15.00 odbyły się cztery dodatkowe biegi we wspinaniu przy użyciu drabiny hakowej. Puchar Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu zdobył Rosjanin Andriej Boczarow (13,61 s). Drugi dodatkowy bieg o puchar Komendanta Miejskiego PSP w Grudziądzu wygrał Aleksiej Kalinin (13.91 s). Kolejny puchar Starosty Powiatu Toruńskiego zdobył Rusłan Chubiecow (13,70 s). W ostatnim biegu o puchar Prezydenta Miasta Torunia zwyciężył Artur Tokarczyk (14,61 s).

Podsumowując XIII Halowe Mistrzostwa w Dwuboju Pożarniczym wśród Polaków zwyciężyli:

• Mirosław Cyrson (31.73 s) – reprezentant woj. pomorskiego,
  • Artur Tokarczyk (31,93 s) – reprezentant woj. kujawsko – pomorskiego,
  • Bartłomiej Siepietowski (32.50 s) – reprezentant woj. małopolskiego.

&

W klasyfikacji międzynarodowej wszystkie miejsca na podium zajęli Rosjanie:

• Konstatnin Choreszko (29.90 s),
  • Siergiej Akszencew (30.04 s),
  • Rusłan Chubiecow (30,32 s).

&

Zawody zakończyły się około godziny 15.45 wręczeniem zwycięzcom medali, pucharów, dyplomów oraz upominków. Na uroczystość przybyli m.in.: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Zbigniew Sosnowski, Wojewoda Kujawsko – Pomorski Ewa Mes, przedstawiciel Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, przedstawiciel Prezydenta Miasta Torunia, przedstawiciel Komendanta Głównego PSP bryg. Tomasz Naczas (zastępca Dyrektora Biura Szkolenia), Prorektor SGSP st. Bryg. Jacek Klecz oraz przedstawiciele służb mundurowych i instytucji współpracujących. Upominki otrzymała również ekipa sędziowska ze Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu pod przewodnictwem bryg. Tomasza Nowickiego (Sędzia Główny Mistrzostw). Na zakończenie każdy zawodnik otrzymał torbę pełną słodyczy. Podziękowania należą się również firmom i instytucjom za ofiarowaną pomoc przy organizacji niniejszych zawodów dzięki czemu zdolni sportowcy mogli osiągać mistrzowskie tytuły i osobiste sukcesy. Jak wiadomo w pracy strażaka sprawność fizyczna jest bardzo ważna. Oprócz podziwiania rywalizacji strażaków można było zobaczyć strażacki sprzęt niezbędny w czasie akcji ratowniczych. Warto wspomnieć, że wśród widzów w obydwu miastach byli także przedszkolaki. Być może za parę lat ktoś z nich będzie strażakiem.