Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w podkrakowskich Będkowicach już od 93 lat służy swoim mieszkańcom! Będkowice to malowniczy rejon Jury Krakowsko-Częstochowskiej, który dobrze znany jest z pięknych Dolinek, skałek wapiennych, czy raju wspinaczkowego.

Ze względu na rozwój miejscowości oraz turystyki, zwiększyło się ryzyko powstania różnego rodzaju zagrożeń. Z roku na rok, jednostka OSP Będkowice coraz częściej była dysponowana do wypadków podczas wspinaczek, akcji poszukiwawczych, czy zdarzeń medycznych w terenach leśnych. Strażacy zauważyli, że specyfikacja działań ratowniczych coraz bardziej jest ukierunkowana w stronę zdarzeń wysokościowych.

Na wniosek Naczelnika Jednostki OSP a zarazem funkcjonariusza PSP i ratownika Grupy Ratownictwa Wysokościowego JRG 3 Kraków – str. asp. Michała Krawczyka, podjęto decyzję o tym, że rozwój jednostki będzie ukierunkowany w stronę ratownictwa wysokościowego.

W roku 2010 strażacy pozyskali samochód gaśniczy, który jest dostosowany do działań wysokościowych. Mercedes Unimog 1700L wraz z 2900 litrowym zbiornikiem wodnym i wyposażeniem pożarniczym świetnie sprawuje się w miejscach z trudnym dojazdem, czy jeździe w trudnych warunkach terenowych.

Następnie w roku 2014 wybudowano w remizie ściankę wspinaczkową, na której strażacy zaczęli szkolenia oraz treningi. Druhowie ukończyli kurs operatorów ścianki wspinaczkowej i na chwilę obecną prowadzą zajęcia z dziećmi  i dorosłymi z różnych miejscowości.

Od roku 2016 ratownicy rozpoczęli cykl szkoleń począwszy od wstępnego szkolenia wysokościowego, który prowadził naczelnik jednostki, kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy a kończąc na kursie technicznym.Między czasie zainteresowani grupą ratownicy uczestniczyli w treningach na skałkach, zajęciach wspinaczkowych i ciekawych spotkaniach z naczelnikiem, który dzielił się z nimi zdobytą wiedzą.

Podczas zebrania walnego w marcu 2016 roku, nowo wybrany zarząd podjął oficjalną uchwałę o utworzeniu Grupy Ratownictwa Wysokościowego OSP Będkowice.

Grupa obecnie liczy siedmiu ratowników. Strażacy ćwiczą na ściance, szkolą się, wspólnie spotykają i rozwijają swoje zamiłowanie do wspinaczki i ratownictwa.W grudniu 2016 roku stworzono logo grupy oraz zakupiono podstawowy sprzęt wysokościowy dla każdego ratownika. Od trzech lat raz w roku strażacy organizują otwarte zawody wspinaczkowe na ściance.

Celem grupy jest pełne wyszkolenie ratowników, zakup dodatkowych pojazdów ratowniczych, nabycie coraz skuteczniejszych sprzętów ratowniczych oraz włączenie do KSRG.

Młodzi i nieco dojrzalsi strażacy chętnie angażują się w rozwój grupy. Dzięki naczelnikowi jednostki zapał ratowników nie stygnie!

o autorze

Redakcja