Po kilku miesiącach Małopolska Komenda Wojewódzka PSP rozstrzygnęła przetarg na dostawę dwóch laboratoriów.

Przedmiotem postępowania była dostawa dwóch samochodów do wykorzystania jako mobilne laboratoria do badania skażeń o charakterze CBRN. Zamówienie zostało podzielone na dwie części.

Pierwsza część polegała na dostawie samochodu dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‘KRAKÓW-6’ na podwoziu z silnikiem o mocy min. 350 – 550 KM, napędem 6×2 z ostatnią osią skrętną, skrzynią biegów automatyczną lub zautomatyzowaną i kabiną dwuosobową.

Zabudowa kontenerowa podzielona na dwa przedziały: roboczy dla grupy analitycznej, rozpoznania i koordynacji działań CBRN z miejscem do przewożenia czterech osób i sprzętowy z wydzielonym miejscem na system zdalnej detekcji Rapid Plus, z tyłu umieszczona winda załadowcza.

Druga część zakładała dostawę samochodu dla Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego ‚Katowice-Piotrowice’. Wymagane jest podwozie z silnikiem o mocy min. 450 KM, napędem 4×2, automatyczną skrzynią biegów i kabiną dwuosobową.

Zabudowa powinna posiadać przedział analityczny stanowiący samodzielne stanowisko pracy dla grupy analitycznej, rozpoznania działań asymetrycznych z miejscem do przewożenia pięciu osób, częścią socjalną, stanowiskiem operatora systemu Rapid Plus, miejscem biurowym i częścią sztabową. Przedział sprzętowy wyposażony w regały sprzętowe i stanowisko pracy dla dwóch operatorów.

Oba samochody należy wyposażyć w sprzęt, który został szczegółowo opisany w specyfikacjach.

Przetarg wygrała firma Szczęśniak Pojazdy Specjalne, która wykonanie całego zamówienia wyceniła na blisko 8,8 mln zł. Zakup jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Samochody powinny pojawić się w jednostkach jeszcze w tym roku.

Foto. Szczęśniak 

o autorze

Redakcja/Łukasz