Na początku maja Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Hajnówce doposażona została w nowy samochód ratownictwa technicznego. Zastąpi on wysłużone Iveco Daily.

Nowy wóz wejdzie do podziału bojowego Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Hajnówce i będzie pełnił rolę samochodu ratownictwa technicznego. Zabudowany został przez firmę Moto-Truck z Kielc na podwoziu MAN TGM 15.290 z napędem 4×2, spełniającym normę emisji spalin Euro6. Zabudowa wykonana została w układzie 3+3+1 z materiałów odpornych na korozje.

Samochód posiada zbiornik wody o pojemności 2500 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 250 litrów oraz autopompę o wydajności 3000 litrów na minutę. Wyposażony został między innymi w sześć kompletów MSA Auer, narzędzia hydrauliczne firmy Holmatro w skład, którego wchodzą pompy nożna, spalinowa i ręczna, urządzenie do cięcia pedałów, nożyce, rozpieracz ramieniowy i rozpieracz kolumnowy, a także nożyco-rozpieracz Weber (combi), kamera termowizyjna, eksplozymetr, lokalizator ognia, detektor napięcia, podpory do stabilizacji, trójnóg ratowniczy, sanie lodowe, agregat prądotwórczy 2,2 kW oraz inny sprzęt ratowniczy i armatura wodna.

MAN trafił do hajnowskich strażaków dzięki dofinansowaniu w ramach projektu pt. ‘Wspólnie chronimy Puszczę Białowieską’ realizowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013, całkowita wartość projektu to ponad cztery miliony euro w tym 90% pochodzi ze środków Unii Europejskiej.  W 2014 roku tylko w ramach powyższego projektu do jednostek OSP trafiło dziesięć średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych, w trakcie realizacji jest zakup samochodów dla strażaków z Białorusi.

Samochód otrzymał numer operacyjny 431[B]43 i oznaczenie GBARt 2,5/30, do końca maja Komenda Powiatowa PSP w Hajnówce otrzyma jeszcze nową cysternę o pojemności 25000 litrów, którą dostarczy firma Stolarczyk na podwoziu MAN 4×4.

Foto. KP PSP Hajnówka

o autorze

Redakcja