Od wczoraj podlaskich strażaków walczących z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym wspiera Kompania Gaśnicza ‘Heweliusz’ z województwa pomorskiego.

Kompania dotarła na miejsce wczoraj i po krótkiej odprawie została podzielona na dwa moduły zadaniowe i skierowana do działań.

Pierwszy moduł, w sile 32 strażaków, prowadził działania gaśnicze wspólnie z Kompanią Gaśniczą Warmia, w trudnym terenie w rejonie miejscowości Grzędy. Ich zadaniem była obrona lasu przed przedostaniem się ognia z pobliskich łąk i nieużytków.

Drugi moduł działający wspólnie ze Szkołą Aspirantów PSP z Krakowa, siłami strażaków z Suwałk i Łomży oraz żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej gasił pożar lasu w rejonie miejscowości Wroceń, leżącej przy samej rzece Biebrzy. Strażacy wykonali dwie linie gaśnicze o długości około kilometra, a następnie podali wodę gasząc pożar obszaru leśnego.

Warunki w jakich pracują strażacy są bardzo trudne, wysoka temperatura, zadymienie, podmokły i bagnisty teren. Cały czas zachowują reżim sanitarny – informuje Pomorska Komenda Wojewódzka PSP.

Kompania Gaśnicza ‘Heweliusz’ to prawie 70 strażaków i ponad 20 samochodów Państwowej Straży Pożarnej z Gdyni, Gdańska, Sopotu, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Pruszcza Gdańskiego, Lęborka, Rumii, Kartuz, Słupska, Kościerzyny, Chojnic, Ustki i Sztumu.

Foto. Kompania Gaśnicza

o autorze

Redakcja/Łukasz