Zastanawialiście się kiedyś, kiedy i jak powstała naszywka ‘Polish Assistance’, którą strażacy Państwowej Straży Pożarnej używają podczas zagranicznych wyjazdów? Jeśli nie to dzisiaj się dowiecie.

Państwowa Straż Pożarna w ciągu 21 lat wzięła udział w blisko 40 zagranicznych działaniach ratowniczych, akcjach poszukiwawczo – ratowniczych i akcjach pomocy humanitarnej w Europie, Azji i Ameryce Środkowej.

Naszywka ‘Polish Assistance’ została zaprojektowana w 1999 roku przez nadbryg. w st. spocz. Ryszarda Grosseta przed wyjazdem do Albanii, była to pierwsza misja zagraniczna Państwowej Straży Pożarnej. Grosset kierował osobiście działaniami na miejscu.

Pamiętam, że firma produkująca naszywki wykonała je w opcji „super – ekspres’ (nie pobierając za to dodatkowego wynagrodzenia) i wszyscy uczestnicy wyjechali z takimi emblematami na ramionach – napisał generał na swoim profilu.

Jak można przeczytać w Przeglądzie Pożarniczym, przez cztery miesiące ratownicy Państwowej Staży Pożarnej nieśli pomoc uchodźcom z Kosowa przebywającym w zorganizowanych dla nich obozach na terenie Albanii. Działania te były wspólną inicjatywą strażaków i przedstawicieli wydawnictwa „Medycyna Praktyczna” oraz stowarzyszenia Lekarze Nadziei z Krakowa. W misji brali udział lekarze i strażacy po przeszkoleniu medycznym (w sumie 66 ratowników i 33 osoby personelu medycznego). Ze względu na czas jej trwania nastąpiły podmiany uczestników.

o autorze

Redakcja/Łukasz