Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda oddał hołd medykom oraz pracownikom innych branż, którzy oddali życie, walcząc z pandemią.

By uczcić ich pamięć, na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego do połowy masztu została opuszczona biało-czerwona flaga; sygnalista odegrał sygnał „Cisza”.

Uroczystość odbyła się w Światowym Dniu Zdrowia, obchodzonym corocznie 7 kwietnia, dla upamiętnienia powstania Światowej Organizacji Zdrowia, a także w obchodzonym w Polsce Dniu Pracownika Służby Zdrowia. 

Składając dziś hołd, dziękujmy za tę wielką ofiarę i za tę służbę. Chcę z całą mocą podkreślić, że dzisiaj, kiedy mamy szczepionki, kiedy realizowany jest narodowy plan szczepień przeciwko koronawirusowi, kiedy polska służba medyczna ratuje zdrowie i życie dziesiątków setek tysięcy pacjentów, którzy codziennie wychodzą z tej strasznej choroby – ta ofiara nie idzie na marne. Dziękujemy za to z całego serca — mówił Prezydent Andrzej Duda. — Obiecujemy, że będziemy niestrudzenie walczyć o życie i zdrowie ludzi do samego końca, aż pokonamy pandemię — dodał.

Według danych Ministerstwa Zdrowia dotychczas na COVID zmarło 339 przedstawicieli zawodów medycznych, głównie lekarzy (138) i pielęgniarzy/pielęgniarek (138). Z powodu pandemii życie stracili też położne/położni (19), ratownicy medyczni (16), dentyści (16), farmaceuci (12), felczerzy (4) oraz diagności laboratoryjni (3).

Foto. prezydent.pl 

o autorze

Redakcja/Łukasz