W swojej karierze miałem okazję używać kilku rodzajów rękawic w podobnym przedziale cenowym. Niestety, żadne z nich nie spełniły moich oczekiwań w stu procentach… Do czasu, kiedy otrzymałem rękawice Holik International ProLine II od firmy Kadimex.

Już pierwsze wrażenie po rozpakowaniu i założeniu rękawic było bardzo pozytywne i nie mogłem doczekać się, kiedy przyjdzie możliwość przetestowania ich podczas ćwiczeń czy działań.W tym czasie przebywałem na kursie podoficerskim w Bydgoszczy. Dzięki temu przez trzy miesiące mogłem testować rękawice każdego dnia w różnych warunkach bojowych na szkolnym poligonie,a przede wszystkim podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.

33

Osobiście używam rękawic podczas pracy w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej, jednak rękawice te z pewnością sprawdzą się również w Ochotniczych Strażach Pożarnych oraz innych formacjach. Ich cena nie jest zaporowa, a jednocześnie jest co najmniej proporcjonalna do jakości wykonania i komfortu pracy. Dla tych, dla których cena będzie jednak zbyt wysoka, firma Kadimex wprowadziła siostrzany model rękawicy PROLINE II pod nazwą PROLINE ECO.

Przejdźmy jednak do konkretów…

W rękawicach zastosowano specjalny krój palców (tzw. 3D), który zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz znakomite czucie i chwytność, nawet podczas wykonywania precyzyjnych czynności. Są bardzo wygodne. Zakłada się je szybko i łatwo. Nie oszukujmy się – jest to dla nas strażaków bardzo ważne, gdyż to wszystko przekłada się na naszą skuteczność w boju. Jednym słowem rewelacja!

Kolejnym atutem jest fakt, iż nie twardnieją, przez co w każdym momencie mogą być gotowe do użycia. Ze względu na sposób szycia rękawic, wewnętrzna wyściółka nie wychodzi wraz z ręką podczas zdejmowania rękawicy, co jest ogromnym problemem winnych rękawicach, dostępnych w porównywalnych cenach.

43

Równie ważną zaletą jest to, że rękawice niejednokrotnie uchroniły moje dłonie przed wysoką temperaturą. Jest to priorytet jeśli chodzi o bezpieczeństwo ratownika, ponieważ w dużej mierze strażak pracuje nie tylko głową, ale również dłońmi.

W modelu PROLINE II Compact, mankiet chroniący nadgarstek jest wykonany nieco inaczej, niż w popularnych wcześniej modelach. Rozwiązanie „¾” stanowi doskonały kompromis pomiędzy ściągaczem, a długim mankietem, którego dopasowanie zwykle jest długotrwałe i często uniemożliwia ponowne szybkie i szczelne założenie rękawic w czasie akcji .

Głównym atutem tego rozwiązania jest praktycznie samoistne dostosowanie się do rękawów ubrania specjalnego w bardzo szybkim czasie tak, że nie odsłania on ciała przy pracy z rękoma w górze.

Rękawica posiada cztery warstwy z membraną. Podstawową i nośną warstwą grzbietu jest materiał tekstylny Kermel – materiał znany z wykorzystania przy produkcji ubrań specjalnych dla strażaków.

Część chwytna jest wykonana ze specjalnie warstwionego Kevlaru, odpornego na ciepło, ścieranie i przecięcie, dodatkowo wzmocniony powłoką silikonową. W ten sposób przygotowany Kevlar, dzięki swojej elastyczności zapewnia dobre czucie i komfort przy pracy, a chropowata powierzchnia doskonale przydaję się przy używaniu mokrego sprzętu czy przeciąganiu odcinków węży, nawet w mokrej rękawicy. Tu szczególnie widać różnice w porównaniu z bardzo popularnymi rękawicami wykonanymi ze skóry licowanej.

52

Aramidowy włókienniczy materiał tworzy następne dwie warstwy, które jeszcze zwiększają odporność na ciepło, ścieranie i przecięcie. Rękawica posiada membranę klimatyczną nie przepuszczającą bakterii oraz substancji chemicznych, która doskonale odprowadza wilgoć również z wnętrza co powoduję, że dłonie nie są spocone od samego trzymania ich w rękawicy w upalny dzień.

Niestety ciężko jest stworzyć produkt idealny przy niewygórowanej cenie. Jedyną wadą rękawic Holik International ProLine II jest fakt, iż po godzinie bardzo intensywnych działań gaśniczych w rękawicy pojawia się uczucie wilgoci. Jednakże ten mały mankament nie przeszkadza znacznie w ich dalszym użytkowaniu.

Przewodnim mottem firmy jest: „wysoki poziom jakości i bezpieczeństwo naszych wyrobów”. Świadczy o tym wiele certyfikatów. Co najważniejsze rękawice posiadają świadectwo dopuszczenia CNBOP (nr 0631/2009) oraz oznakowanie CE (jest to symbol deklaracji producenta, iż jego wyrób jest zgodny z zasadniczymi wymaganiami zawartymi w dyrektywach dotyczących danego produktu).

Rękawica Proline II jest również z powodzeniem sprzedawana przez producenta na innych rynkach europejskich, co dodatkowo podkreśla jej jakość i dobrą opinię u użytkowników.

Rękawice Holik International ProLine II można nabyć w firmie Kadimex S.A., która jest ich wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski. Rękawica dostępna jest w rozmiarach od 7 do 12. Dział handlowy z pewnością przygotuje najbardziej korzystną ofertę. Numer katalogowy to 751003.

o autorze

Redakcja