W niedzielę, 27 września br. roku na placu przed Ratuszem odbył się I Głogowski Festyn Ratowniczy w ramach ogólnopolskiego programu ograniczania liczny ofiar pożarów „Zgaś ryzyko”. Głównym organizatorem była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie.

Festyn zaczął się o godzinie 12:00 i miał na celu poinformowanie społeczeństwa na temat zapobiegania tragedii pożarniczych. W imprezę zaangażowano strażaków z JRG-H, jednostki OSP z terenu powiatu głogowskiego, Nadleśnictwo Głogów oraz Komendę Powiatową Policji w Głogowie.

Strażacy dla odwiedzających przygotowali pokazy, podczas których można było zobaczyć gaszenie rozgrzanego oleju na kuchence, podawanie prądów wody z różnych prądownic i działek oraz działanie urządzenia gaśniczego „COBRA”, kamery termowizyjnej, hydraulicznego i pneumatycznego sprzętu ratowniczego.

Jeden ze strażaków prezentował swój własny projekt „domku dla lalek”, w którym symulowano rozprzestrzenianie się dymu w domku jednorodzinnym oraz prezentowano działanie czujek dymu. Mieszkańcy zadawali wiele pytań, na które ratownik skrupulatnie odpowiadał.

DSC00610 (Kopiowanie)

Zainteresowanie przechodniów było ogromne. Przed podnośnikiem należącym do JRG-H ciągle ustawiała się kolejka – każdy chciał zobaczyć panoramę miasta z góry. Było również wielu chętnych, którzy w zadymionym namiocie, choć przez chwilę mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy i poruszać się przy pomocy kamery termowizyjnej.

JRG Głogów przygotowało stoisko z pierwszą pomocą. Wielu mieszkańców, tych dużych jak i małych, sprawdzało swoje umiejętności oraz uczyło się jak skutecznie udzielać pomocy innym. Wisienką na torcie była prezentacja odrestaurowanej 100-letnej sikawki konnej.

Uczestnicy mieli również możliwość składania podpisów pod projektem dotyczącym zakup specjalistycznego sprzętu hydraulicznego do ratownictwa drogowego w ramach budżetu obywatelskiego miasta Głogowa.

Na stoisku Policji można było skorzystać z symulatora „pasów bezpieczeństwa”. Z kolei w punkcie Nadleśnictwa można było uciąć pamiątkowy plaster drewna z asygnatą „Zgaś ryzyko”.

o autorze

Redakcja