Dnia 12 września 2015 roku wraz z odbywającą się V Międzynarodową Galą Parowozów w Jaworzynie Śląskiej zorganizowano II edycje inscenizacji wypadku na przejeździe kolejowym.

O godzinie 15-nastej na przejeździe kolejowym przy ulicy Spółdzielczej w Jaworzynie doszło do wypadku samochodu osobowego z pociągiem. Kierujący samochodem nie zachował należytej ostrożności i wjeżdżając na niestrzeżony przejazd kolejowy zderzył się z nadjeżdżającą lokomotywą. Mimo małej prędkości pojazdu szynowego, auto zostało przesunięte kilka metrów dalej i poważnie uszkodzone.

W parę minut po zdarzeniu rozpoczęła się akcja ratunkowa prowadzona przez zastępy OSP z Jaworzyny Śląskiej i Nowic oraz zespół pogotowia ratunkowego ze Świdnicy. Na miejsce przybył również patrol policji.

Zadaniem strażaków było zabezpieczenie miejsca akcji oraz jak najszybsze dostanie się do osób poszkodowanych i ich ewakuacja z mocno rozbitego auta. Za pomocą zestawu hydrauliki siłowej Lukas ochotnicy wykonali dostęp do obu poszkodowanych i za pomocą desek ortopedycznych ewakuowali ich z wnętrza pojazdu i przekazali w ręce zespołu ratownictwa medycznego.

Akcja miała na celu dotarcie do świadomości jak największej liczby osób, kierowców i pieszych. Taki wypadek ilustruje konieczność zachowania ostrożności podczas pokonywania przejazdów kolejowych, zwłaszcza tych niestrzeżonych.

o autorze

Kamil Czereba