5 września 2020 roku na terenie gminy Żabia Wola pow. grodziski, odbyły się II SKULSKIE MANEWRY RATOWNICZE, których organizatorem była  Ochotnicza Straż Pożarna w Skułach.

Jednostka OSP Skuły zaprosiła na to wydarzenie swoje zaprzyjaźnione jednostki z aż 6 powiatów,w których w skład wchodziły:

– OSP Chynów(pow. Grójecki),

– OSP Młochów(pow. Pruszkowski),

– OSP Nowe Opole(pow. Siedlecki),

– OSP Ursus (Warszawa),

– OSP Zbiroża (pow. Żyrardowski)

– OSP Skuły  (pow. Grodziski)

Manewry rozpoczęły się uroczystą zbiórką przybyłych zastępów. Dowódca uroczystości dh Sebastian Piernik Naczelnik OSP Skuły przyjął raporty od dowódców wszystkich zastępów i złożył meldunek Komendantowi Gminnemu gminy Żabia Wola dh Wacławowi Świdlickiemu o gotowości do ćwiczeń.

    Manewry składały się z 5 scenariuszy:

Pierwsze założenie “WODA” – Przewrócona łódka na jeziorze, 5 poszkodowanych w wodzie + osoba, która próbowała udzielić pomocy.

Na miejsce w I RZUCIE zadysponowano 3 zastępy. Po rozpoznaniu sytuacji  KDR wezwał wsparcie i w II RZUCIE na miejsce przybyła jednostka OSP Zbiroża z łódka, a także 4 kolejne zastępy.

Drugie i trzecie założenie “ DYSKOTEKA” oraz “POŻAR GAŁĘZI”– Wybuch gazu w dyskotece, kilkanaście osób poszkodowanych.

Na miejsce w I RZUCIE zadysponowano 3 zastępy, strażacy rozpoczęli działania, KDR po wstępnym rozpoznaniu poprosił o wsparcie. Na miejsce przybyły kolejne zastępy. Po kilku minutach STANOWISKO 998 przedysponował 3 zastępy do POŻARU GAŁĘZI w innej miejscowości, działania prowadzone były w dwóch miejscach naraz.

Czwarte założenie – „Pożar lasu”

Na miejsce w I RZUCIE zadysponowano 3 zastępy, strażacy zastali rozległy pożar lasu, KDR wezwał duże siły i środki. Padano 4 prądy gaśnicze, a także zbudowano 2 linie zasilające ze zbiornika ppoż oraz 1 z hydrantu znajdującego się kilkaset metrów od pożaru.

Piąte założenie “ ZDARZENIE MASOWE” – Wypadek z udziałem autobusu i dwóch aut osobowych, wielu poszkodowanych”

Na miejsce w I RZUCIE zadysponowano 3 zastępy, strażacy zastali wypadek masowy, wiele poszkodowanych to dzieci. KDR wzywa duże siły i środki, Na miejsce wezwano 2 x LPR.

Po powrocie do koszar odbyło się oficjalne zakończenie II SKULSKICH MANEWRÓW RATOWNICZYCH. Uczestnicy otrzymali również pamiątkowe smycze.

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZESTNIKOM ZA MILE I POŻYTECZNIE SPĘDZONY DZIEŃ!

o autorze

Redakcja