Za nami ,,II suskie warsztaty ratownicze”, które w tym roku odbyły się 22-23 kwietnia przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Suszu (powiat iławski). Udział w nich wzięło 70 strażaków-ochotników i zawodowych z terenu powiatu iławskiego.

Tego typu zajęcia w Suszu cieszą się już coraz lepszą renomą, a organizator deklaruje, że warsztaty na stałe wpiszą się w grafik wydarzeń w tej jednostce. Ciekawsze zagadnienia były transmitowane „na żywo” na naszym remizowym profilu na facebook’u.

Szkolenie poprowadził znany instruktor CFBT – st.asp.Waldemar Pruss, dowódca sekcji SA PSP w Poznaniu, który oprócz swojej działalności w CFBT jest jedynym polskim członkiem międzynarodowej grupy Atemschutzunfaelle. Drugim instruktorem był jeden z organizatorów, kadet SA PSP w Poznaniu – Arkadiusz Frankiewicz, który jest z-cą naczelnika OSP w Suszu.

Zajęcia podzielone były na część teoretyczną i praktyczną. Warsztaty obejmowały przede wszystkim tematykę pożarów wewnętrznych, jednak nie zabrakło szerokiej gamy ciekawostek i ćwiczeń z innych dziedzin ratownictwa. W piątkowe popołudnie warsztaty rozpoczęły się wykładem teoretycznym połączonym z pokazem doświadczenia dotyczącego procesów chemiczno-fizycznych,które zachodzą podczas pożarów wewnętrznych. Tematem tej części były również czynniki szkodliwe dla strażaka, zagrożenia chorobowe w służbie oraz zasady dekontaminacji ubrania specjalnego po akcji.

W sobotę już od samego rana odbywały się zajęcia praktyczne. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy – osób ćwiczących i obserwatorów. Osoby ćwiczące doskonaliły w praktyce omawiane wcześniej zagadnienia ratownicze. Między innymi operowanie prądami gaśniczymi, sposoby poruszania się z linią gaśniczą, wentylacja pożarowa czy gaszenie pożarów wewnętrznych. Nie zabrakło oczywiście pokazu doświadczenia z domkiem dla lalek, na którym można zaobserwować między innymi zjawisko wstecznego ciągu płomieni, czy palenia się gazów pożarowych.

W tym roku warsztaty były o wiele bardziej rozbudowane. Organizatorom nie brakowało pomysłów i stworzyli uczestnikom bardzo realne warunki do ćwiczeń. Jeden z inicjatorów wydarzenia – Arkadiusz Frankiewicz zapewnia, że z roku na rok warsztaty mają być coraz ciekawsze, a ich poziom będzie wyższy. Podczas tegorocznego spotkania można było również podziwiać sprzęt pożarniczy wystawiony przez przedstawicieli firm takich jak: Kadimex, Arpapol czy STEO.

Całość tradycyjnie zakończyła się wspólnym ogniskiem oraz podziękowaniami. Były to już drugie takiego typu warsztaty zorganizowane w powiecie iławskim. Współorganizatorem była również Ochotnicza Straż Pożarna w Lubawie i firma Pyros. Na początku warsztatów przemówił Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Iławie – mł.bryg. Krzysztof Tomanek, który nie krył zadowolenia z inicjatywy i stwierdził,że tego typu szkolenia są jak najbardziej potrzebne strażakom do pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności na wysokim poziomie.

Na podsumowaniu organizatorzy bardzo dziękowali sponsorom i wszystkim, którzy pomogli w organizacji przedsięwzięcia. Oczywiście wszystkich serdecznie zapraszają na kolejne tego typu wydarzenie już za rok!

Zdjęcia: Bartosz Mikłaszewicz, Sylwia Słupek

o autorze

Sylwia Sitnik