W dniach 28-30 marca 2014 roku OSP Kęty wraz z OSP Niebieszczany zorganizowały po raz trzeci Obóz Kondycyjny Ratowników Wysokościowych przy Kamieniu Leskim.&

We wspólnych zmaganiach udział wzięło osiem&ekip z różnych organizacji: OSP Ogrodzieniec, OSP Zbrosławice, OSP Niebieszczany, PSP Radzionków, OSP Wilczyn, Tarnogórski Klub Taternictwa Jaskiniowego, Jednostka Strzelecka 2210 Sanok ZS”S” oraz OSP Kęty.&W sumie 52&uczestników.

Pierwszy dzień poświęcono na rozbicie obozu tuż pod samym Kamieniem Leskim oraz na prezentacje i przedstawienie wiedzy teoretycznej skupiającej się głównie na bezpieczeństwie.

W drugim dniu, z samego rana wszyscy wyruszyli na&formacją skalną, pod którą rozbity był obóz. Nietypowy kształt piaskowca idealnie nadawał się do ćwiczeń zakładających ratowanie przy użyciu technik linowych. Trzy grupy pod czujnym okiem instruktorów, przerabiały scenariusze z wykorzystywaniem różnych technik i sprzętu.

Po południu wcześniej utworzone grupy kolejno udały się na farmę wiatrową w miejscowości Wróblik Królewski, by zmierzyć się z jedną z elektrowni wiatrowych. Zjazd z kilkudziesięciometrowego wiatraka był zapewne dla wielu okazją do przełamania własnych możliwości i wyznaczeniu nowych granic. Dzień zakończono wspólnym spotkaniem, omawiając i analizując akcje ratownicze na wysokościach, które miały miejsce na terenie naszego kraju w ostatnich miesiącach.

Ostatni dzień manewrów odbył się na zaporze Jeziora Solińskiego. Tym razem nie było utrudnień w postaci śniegu i mrozu, jak miało to miejsce w roku ubiegłym. Przy pięknej słonecznej pogodzie ćwiczono ewakuację poszkodowanych bez możliwości opuszczenia ich w dół. Zadania w pełni spełniły swój cel. Ratownicy w mieszanych grupach rozumieli się bez słów, a budowane stanowiska były przejrzyste i zrozumiałe dla każdego z nich.

III Obóz Kondycyjny Ratowników Wysokościowych zakończył się krótkim podsumowaniem organizatorów i instruktorów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki, po czym zabrali się za sprzątanie i likwidowanie obozowiska.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kętach pragnie serdecznie podziękować współorganizatorom z OSP Niebieszczany, a także instruktorom: Januszowi Rutce (starszy instruktor ratownictwa wysokościowego/starszy instruktor GOPR), Michałowi Konarskiemu (instruktor taternictwa jaskiniowego PZA, ratownik GOPR, straszy ratownik wysokościowy) oraz Januszowi Jagielskiemu (straszy ratownik wysokościowy) za wkład merytoryczny.

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej oraz profilu na facecbook'u!&

o autorze

Redakcja