Dzisiaj w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Warszawie miała miejsce inauguracja akcji „Twój miś może zostać ratownikiem”, w której udział wzięły dzieci z Zespołu Szkół Publicznych w Józefosławiu (pow. piaseczyński).

Spotkanie rozpoczęto od podziękowań mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Jarosława Kurek. Komendant złożył wyrazy wdzięczności wszystkim uczniom, którzy z zaangażowaniem wzięli udział w akcji. Następnie przeprowadził krótką pogadankę na temat zagrożeń pożarowych i odpowiadał na pytania dzieci związane z bezpieczeństwem w domu, szkole i w czasie wolnym.

W dalszej kolejności głos zabrała inicjatorka akcji pani Marta Lewandowska, która przeprowadziła zbiórkę pluszowych misiów na terenie woj. wielkopolskiego z pomocą Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu. Po krótkiej przemowie na ręce mazowieckich strażaków przekazała ogromnego misia ratownika, który ma pomagać i czuwać nad zbiórką pluszaków w województwie mazowieckim.

Podczas spotkania poruszono również kwestię zagrożeń związanych z pożarami w obiektach mieszkalnych oraz zatruć tlenkiem węgla.Na zakończenie wizyty dzieci wzięły udział w warsztatach z psychologami Państwowej Straży Pożarnej oraz odwiedziły jednostkę ratowniczo-gaśniczą, dzięki czemu dzieci bliżej przyjrzały się pracy strażaków.

dsc_9233
Akcja „Twój miś może zostać ratownikiem” powstała z potrzeby „doposażenia” jednostek OSP i JRG w pluszowe maskotki (ich przydzielana ilość na jednostkę jest znikoma). Ich przydatność na wyposażeniu wozów bojowych ma ogromne znaczenie podczas działań ratowniczo-gaśniczych, w których bezpośredni udział biorą dzieci.

Stąd powstał pomysł na tą akcję, której celem jest udzielanie wsparcia psychologicznego, minimalizowanie stresu i zwiększania poczucia bezpieczeństwa dzieci poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, pożarach i innych niebezpiecznych zdarzeniach.

Zbiórka maskotek przez komendy powiatowe i miejskie PSP oraz Komendę Wojewódzką PSP w Warszawie trwa od 16 grudnia 2016 roku do 31 stycznia 2017 roku. Maskotki można również zostawić w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 40.

Zachęcamy także do organizacji takich zbiórek w swoich macierzystych jednostkach. Tak niewiele trzeba, aby w ciężkich chwilach, na twarzy dziecka pojawił się uśmiech z posiadania najprawdziwszego misia ratownika!

Foto: KW PSP Warszawa

o autorze

Redakcja