W dniach 15-18.08.2013 wolontariusze i pracownicy Fundacji ITAKA oraz policjanci z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych działającego przy Komendzie Głównej Policji odbyli szkolenie pokazujące działania Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Kęty.

Warsztaty prowadzone były na terenie remizy OSP Kęty, na gruzowisku w Kozubniku oraz w okolicznych lasach.

Ratownicy GPR OSP Kęty przedstawili działanie grupy, procedury zadysponowania ratowników do poszukiwań zaginionego. Rozmawiano także o utrudnieniach, problemach i możliwościach współpracy przy akcjach poszukiwawczych w terenie otwartym. Obecnym przedstawiono filmy z akcji i szkoleń prowadzonych przez Grupę Poszukiwawczo Ratowniczą OSP Kęty.

Przedstawiciele Itaki skorzystali z możliwości uczestniczenia w zajęciach praktycznych z zakresu ratownictwa. Została zorganizowana akcja poszukiwacza, w czasie której wolontariusze i pracownicy po przeszkoleniu podejmowali działania poszukiwawcze w terenie wykorzystując znane metody badania obszaru (wykorzystanie tyraliery, przejście szybkiej trójki poszukiwawczej, użycie psa ratowniczego, wykorzystanie sprzętu elektronicznego, GPS, kamera termowizyjna).

Uczestnicy doświadczyli trudu poszukiwań prowadzonych na gruzowisku, z kolei w poszukiwaniach terenowych zmierzyli się z utrudnieniami z racji ukształtowania terenu, utrudnioną dostępnością (gęsta roślinność), pogodą i zapadającą nocą. Ponadto obecni na szkoleniu odbyli szkolenie z ratownictwa wysokościowego – zjeżdżali na linie podwieszonej na wysokości ok. 50 m, długości ponad 100 metrów. Byli również opuszczani we wnętrzu szybu windowego oraz przeszli po kanałach dawnego kurortu w Kozubniku.

W remizie strażackiej obyło się dodatkowo szkolenie z zakresu wykorzystywania sprzętu w straży pożarnej i grupie poszukiwawczo – ratowniczej (np. bieg w &stroju strażaka z butlą tlenową na wieże remizy, rozwinięcie linii gaśniczej i przewrócenie prądem wody pachołków).

Atrakcją szkolenia były także górskie przejścia po terenie Beskidu Małego (wchodziliśmy na Czarny Groń i do Groty Komonieckiego oraz na Górę Żar), przygotowujące kondycyjnie do szkoleń praktycznych. W czasie szkolenia zwiedziliśmy Elektrownię Szczytowo Pompową Góry Żar, spacerowaliśmy po Kętach i odpoczywaliśmy nad rzeką Sołą.

W niedzielę 18 sierpnia byliśmy na Pikniku Rodzinnym w Brzeszczach, na którym pani Sylwia Kaczan – szef zespołu poszukiwań i identyfikacji zaprezentowała działalność Fundacji ITAKA oraz GPR, pokazała tresurę i posłuszeństwo psów ratowniczych.

Ważnym elementem wyjazdu była integracja. Uczestnicy szkolenie w czasie tych dni wykonywali wiele zadań razem (np. przygotowanie posiłku, sprzątanie), pomagali radzić sobie z trudnościami (np. przełamywanie lęku przed wysokością, zmęczenie), rozmawiali i bawili się poznając się bardziej niż na dyżurach w Fundacji. Jednocześnie nastąpiła integracja wolontariuszy i pracowników Fundacji ITAKA z obecnymi na wyjeździe pracownikami CPOZ KGP i strażakami zarówno z grupy, jak i z JOT OSP.

Szkolenie przełoży się na pełne rozumienie działalności grup poszukiwawczo-ratowniczych oraz efektywne wykorzystanie tej wiedzy w kontaktach z rodzinami osób zaginionych i policją prowadzącą takie sprawy.&

o autorze

Redakcja