W sobotę, 12 kwietnia 2014 r., odbyły się kolejne, czwarte już, coroczne ćwiczenia jednostek OSP z terenu gminy Cybinka, pod nazwą „Współdziałanie 2014”. 

Ćwiczenia zorganizowane zostały z inicjatywy Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Cybince, pod przewodnictwem komendanta gminnego Jarosława Klimczaka oraz sekretarza zarządu gminnego Stanisława Radkiewicza, przy współpracy z KP PSP w Słubicach oraz Nadleśnictwem Cybinka.

Przebieg ćwiczeń obserwowali: Sekretarz Gminy Cybinka Dariusz Kuczyński, dyrektor Zespołu Szkół w Cybince Helena Romańczuk, Specjalista ds. Ochrony p.poż. Nadleśnictwa Cybinka Mirosław Kołodyński, dowódca zmiany JRG w Słubicach kpt. Paweł Przybylskioraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Cybinki.

cyb2

W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Cybinka, a także gościnnie strażacy z JRG w Słubicach, OSP Radomicko oraz Feuerwehr Lossow. Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania jednostek na miejscu akcji ratowniczej, umiejętności sprawowania łączności radiowej oraz kierowania działaniami ratowniczo-gaśniczymi.

Przećwiczono kilka epizodów i wariantów, możliwych do wystąpienia podczas rzeczywistej akcji. Przygotowane na tą okazję założenia dla poszczególnych jednostek zakładały pożar budynku szkoły, wypadek drogowy w porze nocnej oraz rozległy pożar lasu. Po zakończeniu ćwiczeń odbyło się ich omówienie oraz podsumowanie, następnie mały poczęstunek, po którym wszyscy rozjechali się do swoich jednostek.

Przeprowadzone ćwiczenia cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno ćwiczących jak i obserwatorów, co wskazuje na potrzebę częstszego organizowania tego typu spotkań.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Komendanta Powiatowego PSP w Słubicach st. kpt. mgr Wojciecha Śliwińskiego za pomoc w zorganizowaniu ćwiczeń oraz udział strażaków i obserwatorów z JRG w Słubicach, dyrektor Zespołu Szkół w Cybince Heleny Romańczuk orazNadleśniczego Nadleśnictwa Cybinka Krzysztofa Tomczaka za udostępnienie terenu do przeprowadzenia zaplanowanych założeń, prezesa Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „GEOMET” Piotra Borowskiego za użyczenie pojazdów do symulacji wypadku drogowego, przedstawicieli policji oraz straży granicznej za zabezpieczenie terenu ćwiczeń oraz Izabeli Stachowiakza fotorelacje z ich przebiegu.

o autorze

Redakcja