W dniach 21 i 22 sierpnia na terenie powiatu pruszkowskiego (woj. mazowieckie) odbyły się IV Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. O Puchar Prezesa Falck Medycyna walczyło 18 załóg z Polski i zagranicy. Ratownicy w dwuosobowych załogach napotkali na swojej drodze zdarzenia masowe, jak i typowe interwencje internistyczne i pediatryczne, zarówno w dzień jak i w nocy.

W czwartek o godzinie 14:30 na terenie Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Gomulińskiego w Pruszkowie odbyło się oficjalne otwarcie IV Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym. Następnie o godzinie 17:30 parada ambulansów przejechała ulicami miast.

Tego samego dnia o godzinie 20:00 na ratowników czekało pierwsze zadanie. Było to zdarzenie masowe związane z katastrofą lotniczą przy Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

Zadaniem ratowników było odpowiednie ocenienie sytuacji na miejscu zdarzenia, a następnie wykonanie poprawnego triażu, ponieważ ten wstępny wykonany przez strażaków był błędny. Następnie ratownicy musieli udzielić pomocy medycznej poszkodowanym oraz dokonać ich ewakuacji do strefy bezpiecznej. Dodatkowym utrudnieniem była pora nocna, gęsto zarośnięty teren i jego słabe oświetlenie. Ratownikom w działaniach pomagali strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych w Brwinowie, Nadarzynie i Żółwinie.

Po uporaniu się z pierwszym zadaniem ratowników czekało zgłoszenie o kobiecie, która urodziła w samochodzie (Cyrk Zalewskich w Parzniewie). Zadaniem ratowników w tej konkurencji było, zapewnienie odpowiedniej opieki zarówno rodzącej kobiecie jak i jej dziecku. Kolejnym tej nocy i ostatnim zgłoszeniem był pijany mężczyzna (rynek w Brwinowie). Na koniec ratownicy zostali poddani testom sprawnościowym – musieli wbiec na trzecie piętro i przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Pierwszy dzień mistrzostw zakończył się po godzinie 03:00.

Piątek o godzinie 09:00 na załogi ratowników czekało kolejne zdarzenie masowe. Tym razem był to wybuch gazu w Pałacyku Sokoła w Pruszkowie. Tutaj zadania ratowników były podobne jak przy symulacji katastrofy lotniczej. W ciągu 15 minut musieli dokonać segregacji osób poszkodowanych, udzielić im pomocy medycznej i ewakuować najciężej rannych z miejsca zdarzenia. Tym razem ratownikom pomagali strażacy z OSP Nowa Wieś i OSP Piastów.

Oprócz tego zdarzenia ratownicy musieli zmierzyć się jeszcze z resuscytacją osoby, która zasłabła pod kościołem, udzieleniem pomocy dziecku przygniecionemu przez belę słomy, uratowaniem człowieka poranionego podczas eksplozji niewybuchu oraz udzieleniem pomocy mechanikowi samochodowemu, który zasłabł w kanale diagnostycznym.

Sędziowie, którzy bardzo uważnie przyglądali się wszystkim działaniom, oceniali m.in. przekazywanie informacji o sytuacji na miejscu zdarzenia i potrzebnych siłach i środkach, szybkość podejmowanych decyzji i działań, trafność diagnozy i klasyfikacji poszkodowanych, kierowanie akcja ratunkową i współpracę z innymi służbami. Pod ocenę brane były również wszystkie czynności, które należy wykonać przy udzielaniu pomocy w konkretnym przypadku. Każda załoga na wykonanie danego zadania miała wyznaczoną ilość czasu.

W IV Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego o Puchar Prezesa Falck Medycyna wystartowało 18 załóg z powiatu: pruszkowskiego, grodziskiego, żyrardowskiego, sochaczewskiego i piaseczyńskiego oraz ich koledzy z województw: łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, opolskiego i wielkopolskiego. Udział w zawodach wzięli również ratownicy z Danii i Słowacji.

Wyniki mistrzostw:

1 miejsce – zespół Falck Medycyna z Giżycka (warmińsko-mazurskie)
2 miejsce – zespół Falck Medycyna z Opoczna (łódzkie)
3 miejsce- zespół Falck Medycyna z Piaseczna (mazowieckie)

Warto dodać, że firma Falck posiada 63 stacje ratownictwa medycznego, 140 nowoczesnych ambulansów i 27 centrów medycznych, zatrudniając 3000 osób. Falck Medycyna zapewnia usługi zdrowotne dla ponad 2,5 miliona Polaków.

o autorze

Redakcja