W 1997 roku Komenda Główna PSP zakupiła 13 kamer termowizyjnych Talisman ISG. Kamery te były duże i ciężkie (prawie 3 kg z baterią), ale doskonale sprawdziły się w działaniach operacyjnych straży pożarnej. Zalety tego urządzenia szybko zostały docenione przez strażaków i niespełna trzy lata później, rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 22 września 2000 r., kamery termowizyjne zostały wprowadzone na listę minimalnego wyposażenia jednostek PSP, na obszarach powyżej 200,000 mieszkańców. Już wtedy, wzorem zachodnich sąsiadów, myślano o wprowadzeniu kamer termowizyjnych jako podstawowego wyposażenia każdego samochodu wyjeżdżającego do akcji, jednak skuteczną barierą pojawienia się odpowiednich rozporządzeń były wysokie koszty zakupu tego typu sprzętu. 

15 lat później rynek kamer termowizyjnych przeznaczonych do użytku przez straże pożarne i służby ratownicze, ma już do zaoferowania dużo więcej. Znaczny rozwój technologiczny, połączony z wykorzystaniem doświadczeń strażaków z pracą z kamerami w najtrudniejszych akcjach ratowniczych, pozwoliły na zaprojektowanie urządzeń skrojonych na miarę potrzeb ratowników.

Obecnie każdy ceniący się producent sprzętu strażackiego, ma w swojej ofercie obok wyposażenia ochrony osobistej strażaka, także kamery termowizyjne swojej marki, a większość z nich jest lekka, poręczna i niewielkich rozmiarów. Pomimo, iż w ciągu ostatnich kilku lat ceny kamer termowizyjnych znacznie spadły, każdy kupujący chce mieć pewność, że wybrany przez niego aparat posiada najlepszy stosunek jakości do ceny i będzie mu dobrze służyć przez długie lata.  Jak jednak wybrać odpowiednią kamerę termowizyjną i na jakie cechy kamer zwrócić uwagę?

Po pierwsze, wybierz kamerę termowizyjną z najwyższą rozdzielczością detektora, na jaką pozwala budżet. Rozdzielczość detektora kamery to najważniejszy parametr kamer termowizyjnych, wskazujący ilość czujników promieniowania podczerwonego w matrycy detektora – im większa rozdzielczość tym kamera ma większe i lepsze możliwości. Często mylące jest podawanie przez producentów w specyfikacji technicznej rozdzielczości wyświetlacza (monitora czy ekranu) kamery, zamiast kluczowej dla jakości obrazu, rozdzielczości detektora podczerwieni. Należy więc rozróżnić te dwa typy parametrów przy porównywaniu liczby pikseli w różnych modelach kamer.

ID-1333

Po drugie, zwróć uwagę na zakres temperatur pomiaru kamery. Skala temperatur mówi nam jakie minimalne i maksymalne temperatury kamera może zmierzyć (-20*C do +600*C jest standardowym przedziałem). Wybierz kamerę o wystarczająco szerokim zakresie pomiaru, do przechwycenia wszystkich temperatur w obiektach, z którymi Twoja jednostka może mieć styczność.

Trzecim ważnym aspektem wyboru kamery termowizyjnej jest dodatkowe wzmocnienie jakości obrazu tak, aby operator kamery nie miał wątpliwości co do tego, jaki obiekt czy zagrożenie widzi na ekranie. W przypadkach, gdy temperatury otoczenia mają mały kontrast, uzyskanie dobrego obrazu termalnego może być trudne i czasochłonne. Znacząco wpływa to na czas wykrycia istotnych zdarzeń podczas akcji. Sprawdź na żywo, najlepiej w otoczeniu przypominającym warunki panujące podczas akcji, np. w komorze dymowej lub zaciemnionej piwnicy, czy kamera termowizyjna jest w stanie wydobyć z oryginalnego obrazu szczegóły takie, jak krawędzie i rogi, zachowując przy tym ostrość obrazu. Takie innowacyjne technologie ulepszenie obrazu (FSX™)wykorzystuje już np. FLIR w kamerach termowizyjnych z Serii-K. Nową technologia FSX ™ znajdziecie w najnowszych modelach kamer FLIR dedykowanych Strażom Pożarnym i służbom ratowniczym – FLIR K45 i K55, które zastąpiły obecne już w wielu jednostkach poprzednie modele K40 i K50.

Czwartą, nie mniej ważną cechą kamer termowizyjnych dostępnych obecnie na rynku jest to jakie dodatkowe funkcje i tryby pracy może nam dana kamera zapewnić. Dodatkowe funkcje takie, jak robienie zdjęć czy nagrywanie video, cyfrowy zoom, łatwość obsługi nawet w rękawicach strażackich oraz  niska waga są już obecnie standardem. Zastanów się natomiast  ile trybów pracy kamery będziecie mogli rzeczywiście wykorzystać w swojej pracy, a ile jest zbędnymi dodatkami komplikującymi obsługę i interpretację obrazów termalnych. Kamera termowizyjna powinna przede wszystkim pomóc w wykryciu najwyższej temperatury w otoczeniu, umożliwić szybkie znalezienie zaginionych osób czy też  pomóc zlokalizować wycieki gazów. Kamery termowizyjne wyposażone w więcej niż 5 trybów pracy dedykowane są zazwyczaj jednostkom specjalistycznym i wymagają większej wiedzy z zakresu ich obsługi, a większość z  ich funkcjonalności i tak okazuje się zazwyczaj zbędna i nie wykorzystywana w akcjach.

Po piąte, kamera termowizyjna to długoletnia inwestycja. Najważniejszą i najdroższą częścią kamery jest jej detektor. Upewnij się więc, że po zakończeniu standardowej 24-miesięcznej gwarancji, nie będziesz narażony na wymianę tego bardzo kosztownego elementu. Renomowani producenci coraz częściej oferują programy rozszerzonej gwarancji, umożliwiające całkowicie bezpłatną wymianę detektora nawet przez 10 lat!  Pułapką mogą się okazać także kamery termowizyjne posiadające certyfikat ATEX, ponieważ każdorazowa  naprawa tego typu kamery, może się wiązać z  koniecznością poniesienia dodatkowo wysokich kosztów ponownej certyfikacji sprzętu. Sprawdź więc jakie warunki gwarancyjne i pogwarancyjne oferuje dany producent sprzętu.

ID-1276

Oczywiście poza wymienionymi wyżej głównymi cechami sprzętu termowizyjnego dla straży pożarnych pozostają jeszcze inne, wpływające na decyzję o wyborze danego modelu kamery czynniki, jak choćby komfort użytkowania różnego rodzaju typów kamer – lornetkowych czy też z rączką. Najważniejszą jednak kwestią jest jednak to, że obecny poziom cen kamer termowizyjnych pozwala powrócić do śmiałego marzenia sprzed kilkunastu lat, o kamerze termowizyjnej w każdym samochodzie wyjeżdżającym do akcji.

Źródła: 

[1] Rybiński J., Szajewska A., Wykorzystanie termowizji w Państwowej Straży Pożarnej, Pomiary Automatyka Kontrola, vol.57, nr 10/2011, str.1260-1263

[2]http://www.firerescue1.com/fire-products/thermal-imaging/articles/2025973-10-steps-to-buying-the-right- TIC/

[3] http://http://flirdlastrazy.pl/

o autorze

Redakcja