O godzinie 23:30 do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Pruszkowie, wpłynęło zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego, na trasie katowickiej w miejscowości Janki (woj. mazowieckie). Cztery osoby w stanie ciężkim, ze otwartymi złamaniami i urazami jamy brzusznej trafiły do szpitali w Warszawie i Grodzisku Mazowieckim. Strażacy mieli duże problemy z ewakuacją poszkodowanych.

Dyżurny Powiatowego Stanowiska Kierowania KP PSP Pruszków, natychmiast zadysponował do akcji dwa zastępy z JRG i najbliższa jednostkę OSP. Po dojeździe zastępów na miejsce wypadku, zastano pojazd osobowy marki Alfa Romeo niemal całkowicie wbity w słup wysokiego napięcia, w pojeździe znajdowały się cztery osoby poszkodowane. Na miejscu zdarzenia znajdowały się już cztery karetki Pogotowia Ratunkowego, wraz z koordynatorem medycznym.

Działania strażaków polegały na ewakuacji osób poszkodowanych z pojazdu, wykorzystując do tego narzędzia hydrauliczne.Z uwagi na duże zniszczenia pojazdu i stan poszkodowanych, udało się ich ewakuować dopiero po około 10 minutach, zostali oni natychmiast przekazani pod opiekę pogotowia. Kierująca pojazdem doznała złamania otwartego obu nóg, natomiast pasażer jadący z przodu doznał poważnego urazu jamy brzusznej. Wszystkie cztery osoby w stanie ciężkim zostały natychmiast przetransportowane do szpitali w Warszawie i Grodzisku Mazowieckim.

Dalsze działania strażaków ograniczyły się jedynie, do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i uprzątnięcia jezdni. Policja już zajmuje się wyjaśnianiem przyczyn wypadku, wstępnie wszystko wskazuje na nadmierną prędkość pojazdu. Nie wiadomo czy kierująca Alfą była trzeźwa, ponieważ wykonanie pomiarów na miejscu było niemożliwe. Policja czeka na wyniki badań z krwi.

Na czas działań z uwagi na dużą ilość służb, ruch na trasie katowickiej został wstrzymany. Akcja została zakończona około godziny 01:00, brały w niej trzy zastępy.

Siły i środki:

GBA 2,5/16 MAN 581[M]21 – JRG Pruszków
SCRt Renault Kerax 581[M]43 – JRG Pruszków
GBA 2,5/20 Star 589[M]86 – OSP Raszyn
Pogotowie Ratunkowe
Policja

o autorze

Redakcja