Wczoraj przed godziną 14:00 do dyżurnego wielkopolskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o wybuchu gazu w zabudowie domków jednorodzinnych w miejscowości Janków Przygodzki (niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego).&Na miejscu działało 52 jednostek straży pożarnej.&W akcji udział brało w sumie około 200 strażaków,&80 policjantów i siedem karetek pogotowia.
&

Eksplozję słychać było w zasięgu kilkunastu kilometrów. Pożar przeniósł się na kolejne budynki. Z dotychczasowych informacji wynika, iż 10 budynków mieszkalnych i dwa gospodarcze zostały objęte ogniem. Domy najbliżej eksplozji zostały całkowicie zniszczone.&Ogień przeniósł się również na pobliski las. Ewakuowano około 40 mieszkańców pobliskich domostw. Pożar, który bardzo szybko się rozprzestrzeniał, był tzw.&pożarem strumieniowym, czyli pożarem strumienia wypływającego gazu.

Instalację gazową rozszczelniła prawdopodobnie koparka. Uszkodzeniu uległ stary rurociąg.&Wybuchł gazociąg&Gustorzyn-Odolanów&o średnicy 500mm.&Policja poinformowała, że są dwie ofiary – pracownicy gazociągu w wieku 35 i 39 lat. Jedna osoba jest zaginiona, a 13 osób zostało poszkodowanych – wśród nich było troje dzieci. Nadal w szpitalu w Ostrowie Wlkp. przebywa sześć osób – sześćiu dorosłych oraz 2-letnia dziewczynka, która ma poparzone około 20% powierzchni ciała. Na szczęście jej stan jest stabilny. Najciężej poszkodowana kobieta została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Siemianowicach Śląskich.

Zdarzenie jest na tyle duże, że należało sprowadzić jednostki spoza powiatu. – poinformował Sławomir Brandt, oficer prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Temperatura palącego się gazu wynosiła około 2000 stopni Celsjusza.&Zdaniem strażaków, jedyną możliwą teraz taktyką jest odczekanie, aż zasilający wciąż ogień gaz się skończy. Zawór gazu został zakręcony, ciśnienie gazu powoli spadało, a pożar nie rozprzestrzeniał się bardziej.&

Na miejsce zdarzenia udała się specjalistyczna grupa poszukiwawczo – ratownicza z Poznania oraz specjalne zastępy ze sprzętem logistycznym.&Powołano Sztab Kryzysowy.&Na miejsce zdarzenia pojechał również gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP.&

Około godziny 5:30 na miejsce tragedii w Jankowie Przygodzkim przybył&premier Donald Tusk, który&uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego, a następnie udał się na miejsce katastrofy.

Wszystkie budynki zostały już sprawdzone za pomocą kamer termowizyjnych, przeszukane i dogaszone. Nad ranem na miejscu katastrofy pracowało około 50 strażaków.

Poranne działania kończące akcję ratowniczo-gaśniczą polegały na usunięciu gazu z uszkodzonego gazociągu. Po tym, jak rano zaczopowano uszkodzony gazociąg, akcja została zakończona.&W Jankowie pozostały jeszcze dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Ostrowa Wielkopolskiego, ich praca polega wyłącznie na monitorowaniu tego miejsca. – powiedział&Krzysztof Biernacki,&rzecznik prasowy straży pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

Pożar został już całkowicie ugaszony. Mieszkańcy domów, które nie zostały tak bardzo uszkodzone stopniowo wracają do swoich gospodarstw.

Teren zdarzenia został podzielony na sektory. Prowadzone są oględziny miejsca. Wczoraj przesłuchano kilkanaście osób, w tym pracowników prowadzących wykopy i osoby nadzorujące ich pracę. – oznajmił Janusz Walczak,&zastępca prokuratora okręgowego w Ostrowie Wielkopolskim.

Wszystko wskazuje na to, iż będzie to największy pożar w tej okolicy w przeciągu ostatnich lat.&Operator gazociągu firma Gaz-System, poinformowała, że przekaże odszkodowanie dla osób, które ucierpiały w wyniku tej tragedii.&Okoliczności zdarzenia zbada specjalnie powołana w tym celu komisja.

Chętni do udzielenia pomocy finansowej osobom poszkodowanym w wybuchu gazu mogą wpłacać pieniądze na specjalne konto:

ING BANK ŚLĄSKI S.A.
numer konta: 90 1050 1201 1000 0024 0426 23 43
z dopiskiem: „Pomoc dla poszkodowanych wybuchem gazu w Jankowie Przygodzkim”

Foto: Mateusz Nele / OSP Zduny

o autorze

Redakcja