W miniony piątek na terenie powiatu jarocińskiego przeprowadzono ćwiczenia z zakresu ratownictwa chemiczno-ekologicznego.

Zgodnie z harmonogramem o godz. 10.00 w siedzibie KPPSP w Jarocinie rozpoczęła się pierwsza część ćwiczeń – aplikacyjna, w której oprócz przedstawicieli powiatowych służb ratowniczych uczestniczyli funkcyjni Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Jarocinie, Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Kotlinie oraz kierownictwo zakładu pracy, w którym wykorzystywany jest w procesie technologicznym amoniak.

W trakcie ćwiczeń przedstawiciele poszczególnych służb ratowniczych i inspekcji omówili możliwości podejmowania działań i realizowania zadań wg [galeria=5,prawa]posiadanych kompetencji w aspekcie organizowanych działań ratowniczych wg prognozowanego scenariuszem rozwoju zagrożenia. Po zakończonych w strażnicy PSP ćwiczeniach aplikacyjnych rozpoczęła się taktyczno-bojowa część ćwiczeń na terenie zakładu pracy z symulacją wycieku amoniaku z instalacji chłodniczej. W części praktycznej ćwiczeń zadaniem ratowników było przede wszystkim ewakuowanie poszkodowanych z zagrożonej strefy, ograniczenie rozprzestrzeniania się oraz neutralizacja amoniaku oraz likwidacja awarii.

[galeria=2,lewa]W ćwiczeniach oprócz jednostek PSP uczestniczyły wszystkie jednostki OSP włączone do KSRG z terenu powiatu jarocińskiego, Policja, Pogotowie Ratunkowe oraz ratownicy z zakładu pracy. Łącznie w ćwiczeniach zostało zaangażowanych 98 ratowników oraz przedstawicieli powiatowych służb inspekcji i straży, którzy założenia i procedury części aplikacyjnej ćwiczeń zweryfikowali podczas działań praktycznych

Źródło : KG PSP

o autorze

Redakcja