Zgłoszenie o pożarze domu jednorodzinnego, który znajduje się przy ul. Zdźiebły w Jastrzębiu-Zdrój (woj. śląskie) lokalna straż pożarna otrzymała dziś w nocy o godzinie 1:46. Strażaków zaalarmował 17-latek, który spał na poddaszu. W tym czasie ogień był tak duży, że nie mógł zejść na dół,gdzie znajdowali się pozostali członkowie rodziny.

Wejście do domu było utrudnione ze względu na drzwi i żaluzje antywłamaniowe. Dlatego też działania zaczęto od ewakuacji 13-letniej dziewczyny oraz 17-letniego chłopca przez okno na poddaszu. Następnie ewakuowano pozostałych mieszkańców domu. W tym samym czasie gaszono pożar, który miał miejsce w pomieszczeniu przystosowanym na prasowalnię. Pożar był niewielki. Obejmował powierzchnię około 15 metrów kwadratowych. Spłonął korytarz na pierwszym piętrze domu, część schodów, ścian. W środku budynku panowało duże zadymienie.

Jego ognisko znajdowało się na piętrze, paliła się część schodów i szafa. Strażacy dosyć szybko opanowali pożar – poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej Aneta Gołębiowska.

Niestety, w wyniku pożaru śmierć poniosły dwie dziewczyny:18-latka zmarła na miejscu, 4-latka w drodze do szpitala. Przyczyną zgonu było zaczadzenie. Ranna została matka oraz reszta rodzeństwa: 13-letnia dziewczyna, 10-letni chłopiec i 17-latek. Wszystkich poszkodowanych przewieziono do szpitala. Stan jednego z chłopców lekarze określają jako „skrajnie ciężki”. W bardzo ciężkim stanie jest również matka. Oboje znajdują się na oddziałach intensywnej terapii. Ich stan jest bardzo poważny. Hospitalizowany jest również ojciec, który zasłabł, gdy dowiedział się co się stało. W chwili trwania pożaru nie było go w domu.

W akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyło sześć zastępów straży pożarnej. Działania zakończono o godzinie 04:00. Przyczyny pożaru nie są na chwilę obecną znane, jednak mówi się, iż najprawdopodobniejszą przyczyną było zostawione włączone żelazko. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii przez policję i prokuraturę.

Dziś o godz. 10:30 w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża odbyła się msza z okazji Święta Strażaków. Modlono się w intencji strażaków, jak również za ofiary tragicznego w skutkach pożaru.

o autorze

Redakcja