W czwartek, 25 sierpnia o godzinie 16:00 doszło do pożaru zabytkowego kościoła pw. św.Marcina w Jawiszowicach. Wewnątrz świątyni, na nabożeństwie zgromadzeni byli wierni. Na miejsce natychmiast zadysponowano jednostki OSP gminy Brzeszcze oraz JRG Oświęcim. Na szczęście tak brzmiał tylko scenariusz manewrów.

Scenariusz zakładał, że w trakcie nabożeństwa w wyniku awarii instalacji elektrycznej doszło do pożaru kościoła, zaś w wyniku silnego zadymienia nie wszystkie osoby opuściły świątynię. W trakcie nabożeństwa, około godziny 16:05, w kościele rozległ się dźwięk syreny alarmowej.  Ksiądz poprosił wiernych o opuszczenie świątyni. W tym czasie wnętrze kościoła zapełniało się dymem. Chwilę później w kościele został uruchomiony zewnętrzny system gaśniczy FOG.

To gaśnicza instalacja mgłowa typu FOG. Na całym dachu kościoła zainstalowanych jest blisko 500 dysz mgłowych, zasilanych z umieszczonego w ziemi zbiornika na 10 tysięcy litrów wody. Przy pomocy pomp i aparatury oraz specjalnego środka pianotwórczego wytwarza się nieprzenikalna dla tlenu piana wodna, która pokrywa szczelnie cały obiekt i nie dopuszcza do rozwoju pożaru. To kilkadziesiąt razy skuteczniejsze niż zwykła woda. System uruchamia się w razie wykrycia pożaru sam i działa automatycznie. – wyjaśnił Józef Seweryn, prezes krakowskiej firmy Supo-Cerber.

14100516_1567161913593627_785683268107443040_n
Kilka minut od przyjęcia zgłoszenia na miejsce zaczęły przyjechały pierwsze siły i środki – trzy zastępy z OSP Jawiszowice – dwa gaśnicze i jeden Grupy Medycznej. To jednostka, która znajdowała się najbliżej miejsca zdarzenia. Po wstępnym rozpoznaniu KDR stwierdził, że siły i środki są niewystarczające. Przystąpiono do podania prądu wody w natarciu na dach świątyni. W trakcie dojazdu kolejnych zastępów sukcesywnie zwiększano ilość prądów wody i piany gaśniczej w natarciu i obronie sąsiadujących budynków. Jeden prąd piany gaśniczej podawano również z podnośnika hydraulicznego SH-40 z JRG Oświęcim. W kulminacyjnym momencie w natarciu podawanych było siedem prądów gaśniczych.

W trakcie penetracji wnętrza kościoła strażacy zlokalizowali dwie osoby poszkodowane. Poszkodowani zostali ewakuowani i przekazani pod opiekę ratowników Grupy Medycznej z OSP Jawiszowice.

Jednostki biorące udział w ćwiczeniach:

  • OSP Jawiszowice – GBARt
  • OSP Jawiszowice – GCBA
  • OSP Jawiszowice – SRmed
  • OSP Brzeszcze – GBA
  • OSP Bór – GLBA
  • OSP Zasole – GCBA
  • OSP Przecieszyn – GBA
  • OSP Skidziń – GLBA
  • JRG Oświęcim – GCBA
  • JRG Oświęcim – SCH-40

Tekst: Infobrzeszcze.pl

o autorze

Redakcja