W dniu 03 maja 2011 roku nastąpiło gwałtowne pogorszenie pogody. Od godzin porannych miały miejsce intensywne opady deszczu ze śniegiem. Sytuacja na drogach stała się bardzo trudna, a długi weekend majowy sprzyjał wzmożonemu natężeniu ruchu drogowego związanego ze świątecznymi powrotami do domów.

Nie trzeba było długo czekać, by do dyżurnego Komendy Powiatowej PSP w Oławie zaczęły wpływać kolejne zgłoszenia. Około godziny 16:25 straż pożarną zaalarmowało pogotowie ratunkowe, informując o zdarzeniu drogowym w miejscowości Jelcz Laskowice przy ulicy Oławskiej. Dyżurny niezwłocznie zadysponował na miejsce zdarzenia dwa zastępy z JRG Jelcz Laskowice, ponieważ z relacji dyspozytora medycznego wynikało, że w jednym z pojazdów może znajdować się uwięziona osoba.

Po niecałych dwóch minutach od przyjęcia zgłoszenia, zastępy dotarły na miejsce zdarzenia. W wyniku rozpoznania okazało się, że w zdarzeniu drogowym uczestniczą dwa pojazdy. VW Transporter zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym wchodzącym na jezdnię, po czym został uderzony w tył pojazdu przez poprzedzający pojazd Mazda 323. Na miejscu zdarzenia znajdowały się już zespół pogotowia ratunkowego oraz patrol ruchu drogowego KPP Oława. Pojazdy biorące udział w zdarzeniu nie wymagały użycia hydraulicznego sprzętu specjalistycznego, a kierującym z jednego z pojazdów zajęli się ratownicy medyczni. Poszkodowany uskarżał się na bóle kręgosłupa, wobec czego został przetransportowany do szpitala w Oławie.&

Ulica Oławska w Jelczu-Laskowicach jest jedną z głównych arterii komunikacyjnych w mieście, która podczas działań ratowniczych była zamknięta w obu kierunkach. Doraźnie udało się zorganizować tymczasowy objazd przez parking przy ul. Bożka. Na miejscu zdarzenia około godziny 17:10 pojawił się Oficer Operacyjny KP PSP w Oławie. W międzyczasie udrożniono jeden pas ruchu i nadjeżdżające pojazdy puszczane były wahadłowo. Około godziny 17:50 działania zostały zakończone, a zdarzenie drogowe zostało zakwalifikowane jako kolizja drogowa. Ruch na ulicy Oławskiej został w pełni przywrócony po usunięciu pojazdów.

W akcji udział wzięły następujące siły i środki:&

  • 522[D]21 – GBA 2,5/20 – Mercedes Benz Atego 1326 AF&
  • 522[D]25 – GCBA 9,5/65 -&Man TGS 26.440
  • Pogotowie Ratunkowe – Mercedes Sprinter (S)
  • Policja – Kia Cee'd &B293

Równolegle prowadzona była akcja ratownicza w związku z kolizją dwóch pojazdów na drodze wojewódzkiej nr 396 pomiędzy Janikowem, a Wójcicami (rejon działania KP PSP w Oławie). Na miejsce zdarzenia oprócz patrolu ruchu drogowego KPP Oława alarmowo udał się jeden zastęp z JRG Oława (521[D]23 – GBA 2/24 – Star Man 14.225) oraz zespół pogotowia ratunkowego stacjonujący w Jelczu-Laskowicach.

Tekst – Radosław Kisiel, zdjęcia – Hunter91

o autorze

Redakcja