Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu ogłosiła przetarg na dostawę samochodów z rotatorem.

Przedmiotem postępowania jest dostawa siedmiu ciężkich samochodów ratownictwa technicznego do usuwania skutków kolizji drogowych z rotatorem.

Według specyfikacji każdy samochód powinien posiadać napęd 8×4, ale premiowane dodatkowymi punktami są napędy 8×6 i 8×8, do tego silnik o mocy min. 360 kW, skrzynia biegów automatyczna lub mechaniczna z automatycznym sterowaniem zmiany biegów i kabiną dwudrzwiową, 2 lub 3 osobową. Zabudowa musi zostać wykonana z aluminium i jego stopów lub stali nierdzewnej, kompozytów, tworzywa sztucznego.

Za kabiną na ramie pośredniej należy zamontować wysięgnik z funkcją dźwigu typu rotator napędzany hydraulicznie o udźwigu (wsunięte ramię) min. 40 ton pod kątem 30 stopni i min. 50 ton pod kątem 50 stopni i składający się z wysięgnika obrotowego, wciągarek, tylnych i bocznych podpór, systemu sterowania i oświetlenia    

Natomiast z tyłu powinno znaleźć się ramię holownicze służące do holowania i podnoszenia uszkodzonych pojazdów o udźwigu min. 8,8 t przy złożonym ramieniu i min. 6,5 t przy maksymalnym wysuwie.

Odbiorcy

Samochody w połowie 2021 roku trafią do komend Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Świeciu, Ostródzie, Kielcach, Brzegu, Świebodzinie i we Wrocławiu.

Wartość zamówienia szacowana jest na blisko 20 mln 488 tys. złotych netto. Część środków to dofinansowanie unijne w ramach projektu „Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV”.

o autorze

Redakcja/Łukasz