W dniu 15.06.2013r. około godz 6:14 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Brzesku (woj. małopolskie) wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym i zderzeniu na drodze krajowej nr 75 w miejscowości Jurków dwóch samochodów osobowych i autokaru, który zjechał z jezdni i utknął na skarpie.

Do zdarzenia zadysponowane zostały zastępy z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Brzeska oraz z Ochotniczej Straży Pożarnej Czchów i Jurków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia w wyniku przeprowadzonego rozpoznania okazało się, że poszkodowana jest jedna osoba z samochodu osobowego, która po przybyciu zespołu ratownictwa medycznego została zabrana do szpitala.

W autokarze znajdowało się 43 dzieci w wieku od 9 do 15 lat, sześcioro opiekunów oraz dwóch kierowców. Pasażerom autobusu nic się nie stało, ale nie mogli otworzyć drzwi autokaru przechylonego na prawą stronę. Zagrażało im niebezpieczeństwo wpadnięcia autokaru do rozlewiska wody, która pozostała po ostatnich opadach w zagłębieniu terenu przy drodze. Wszyscy pasażerowie bezpiecznie opuścili autokar przy pomocy strażaków wydostając się przez otwór po wyciągniętej przedniej szybie w pojeździe.

Na miejsce zdarzenia zadysponowany został specjalistyczny ciężki samochód ratownictwa technicznego celem wyciągnięcia autokaru na jezdnię. Po przeprowadzonej ewakuacji, pasażerowie autobusu udali się do pobliskiej remizy jednostki OSP Jurków, gdzie oczekiwali na autokar zastępczy. Po przybyciu ciężkiego samochodu ratownictwa drogowego autokar wciągnięto na jezdnię. W trakcie całego zdarzenia droga krajowa nr 75 była całkowicie zablokowana, a ruch drogowy odbywał się wahadłowo poprzez teren pobliskiej stacji paliw.

Tekst: st. kpt. Piotr Słowiak – oficer prasowy KP PSP Brzesko

o autorze

Redakcja