22 października 2010 roku, po godzinie piętnastej, dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu otrzymał informację o niecodziennym zdarzeniu, do którego doszło na rondzie Westerplatte w Kaliszu. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Na miejsce natychmiast został zadysponowany ciężki gaśniczy samochód (JRG 1) – z obsadą czterech strażaków, a także auto bojowe ratownictwa chemicznego (JRG 2). Po przybyciu strażaków-ratowników przystąpiono do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i usunięcia przy pomocy sorbentu pozostałości po indykach, która powodowała, że jezdnia była śliska.

Przyczyną miejscowego zagrożenia był najprawdopodobniej źle zabezpieczony ładunek z drobiem, z tego powodu prawy bok kontenera chłodni oderwał się od pojazdu (marki DAF) i indyki znalazły się na ulicy.

Gigantyczne korki tworzyły się niemal przez trzy godziny – ruchem drogowym kierowała policja. Najgorzej mieli kierowcy chcący wjechać na rondo z Podmiejskiej od strony Górnośląskiej oraz jadący Al. Wojska Polskiego od Ostrowa Wielkopolskiego.

W akcji udział wzięły:

  • GCBA 4/24 – STAR LE 15.227 – JRG 1 Kalisz,
  • SLRch – Mercedes Sprinter – JRG 2 Kalisz,
  • radiowóz policyjny.

Tekst, foto: Jakub Poniatowski

o autorze

Redakcja