W dniu (14.03.2011r) przy ul. Sikorskiego w Kaliszu doszło do groźnego pożaru nieużytków. Spłonęło ok. 5 hektarów suchej trawy. Ogień zagrażał budynkom mieszkalnym.

O godzinie 9:56 dyżurny straży pożarnej odebrał zgłoszenie o pożarze suchej trawy przy skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego ze Stawiszyńską. Na miejsce został wysłany zastęp gaśniczy JRG 1 Kalisz. Po dojeździe okazało się, że potrzebne będą większe siły i środki. Ogień bardzo szybko rozprzestrzeniał się we wszystkich kierunkach i zmierzał w stronę zabudowań. Strażacy rozwinęli linie gaśnicze, mniejsze zarzewia ognia gasili przy pomocy tłumic. Gdy na miejsce dotarły samochody OSP Dobrzec oraz JRG 2 Kalisz pożar został opanowany. Istniało realne zagrożenie dla pobliskich zabudowań. Na szczęcie strażakom udało się obronić budynki. Przyczyną pożaru najprawdopodobniej było celowe podpalenie. W wyniku działań gaśniczych jeden z pojazdów zakopał się w grząskim terenie, po wypalonej trawie. Samochód został wyciągnięty po około godzinie. Wszystkie działania trwały około dwie godziny. W akcji udział wzięło siedem zastępów straży pożarnej.

W akcji udział wzięły:

  • GBA 2,5/16 – Renault M210 – JRG1 Kalisz
  • GCBA 4/24 – Star 15.227 – JRG 1 Kalisz
  • SRw – Star 266 – JRG 1 Kalisz
  • GCBA 5/32 – Man LE 18.280 – JRG 2 Kalisz
  • GCBA 9,5/60 – Man TGA 26.430 – JRG 2 Kalisz
  • GBA 2,5/16 – Star 12.157 – OSP &KSRG Dobrzec
  • GCBA 6/32 – Jelcz 004 – OSP &KSRG Dobrzec
  • policja

Foto i opis: Wojciech Śniegula

Wystarczyło kilka cieplejszych dni, a strażacy już wielokrotnie wyjeżdżali do gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków. Wiele się o tym mówi, ale niestety złe praktyki powtarzają się z roku na rok. Nie pomagają kierowane do ludzi apele mówiące, że wypalanie suchej roślinności jest niezgodne z prawem i szkodzi środowisku, a właściciele dopuszczający się takich praktyk mogą stracić prawo do dopłat unijnych.

Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, jak w wyżej opisanym pożarze (za KG PSP).

o autorze

Redakcja