W dniu 18.09.2009r. o godzinie 0:32 wybuchł drugi w tym roku pożar w jednym z wielkich kurników w Dargoszewie, w dniu wczorajszym kurnik został zasiedlony 34 tys kurcząt, wszystkie straciły życie w wyniku uduszenia dymem, około 20% zostało spalonych na słomianej podściółce.

Strażakom uczonym doświadczeniem z poprzedniego wiosennego pożaru z powodzeniem udało się uratować cały budynek, szybka i zdecydowana akcja doprowadziła do lokalizacji pożaru na 600 m2 to jest na 1/3 powierzchni kurnika a intensywnie podawane rozproszone prądy wody podawane przez co czwarte okno nie dopuściły do wzrostu temperatury i zniszczenia lekkiego podwieszanego sufitu i innych urządzeń technicznych.

Z pożarem wewnętrznym budynku o długości ponad 150 m całkowicie wypełnionym dymem walczono tylko do godziny 2:58, kiedy to oddymiony kurnik przekazano właścicielowi. Do akcji zadysponowano od razu 12 wozów bojowych w tym wiele ciężkich samochodów z dużą ilością wody. Niestety ze względu na późną porę nocną i w miarę późne zauważenie wydobywającego się dymu nie uratowano maluteńkich kurcząt.

Akcją dowodził D-ca JRG kpt. Marek Piotrowski wraz z przybyłym na miejsce Komendantem Powiatowym st.kpt. Stanisławem Misztelą. Poprzednim razem pożar powstał w podobnym kurniku tej samej fermy dnia 02.04.2009 r. o godzinie 5:50 tuż przed zasiedleniem kurnika kurczętami.

Źródło: KG PSP

o autorze

Redakcja