Kampania edukacyjna dla strażaków “Ratopasy” w KG PSP.

13 listopada z inicjatywy instruktorów FireTrap.pl w Komendzie Głównej PSP odbyło się spotkanie na temat akcji #Ratopasy. W spotkaniu uczestniczyli funkcjonariusze i pracownicy KG PSP oraz Akademii Pożarniczej.

#Ratopasy to akcja prowadzona przez FireTrap.pl z udziałem partnerów, do których od samego początku należy Remiza.pl.

Głównym celem akcji jest zwiększenie liczby strażaków zapinających pasy bezpieczeństwa. Przypadki z całego kraju pokazują, że wypadki drogowe są jedną z głównych przyczyn śmierci i poważnych obrażeń strażaków.

W ankiecie przeprowadzonej na potrzeby akcji 77% strażaków zaznaczyło, że jadąc poza służbą prywatnym samochodem zapinają pasy. W kolejnym pytaniu jedynie 10% tych samych osób zapina pasy podczas jazdy alarmowej do zdarzenia.

Jak przyznaje jeden z inicjatorów akcji Michał Baranowski jest kilka powodów, przez które strażacy nie dbają o swoje bezpieczeństwo. Oprócz strachu przed drwinami starszych kolegów, przyzwyczajenia i braku edukacji w tym zakresie część winy leży po stronie samochodów pożarniczych. Dlatego kolejnym celem akcji jest dialog z producentami pojazdów i przekazanie im uwag strażaków. Niestety dziś w wielu kabinach pasy są za krótkie, by dało się je zapiąć lub zamontowane w taki sposób, że nie da się do nich dosięgnąć.

W części praktycznej spotkania odbyło się krótkie szkolenie z prawidłowego zapinania pasów. Do dyspozycji ćwiczących był fotel z mocowaniem aparatu zamontowany na symulatorze zderzeń oraz samochód gaśniczy, w którym można było pod okiem instruktora, siedząc w cztery osoby przećwiczyć zakładanie aparatu będąc ciągle zapiętym w pasy bezpieczeństwa.

Poruszony został również problem nakazu jazdy w hełmach. Doświadczenia z innych krajów pokazują, że strażacki hełm nie chroni przed skutkami wypadków drogowych, lecz przez swój ciężar zwiększa ryzyko urazów kręgosłupa.

Ze strony KG PSP zapewniono, że temat zapinania pasów bezpieczeństwa będzie promowany wśród strażaków. Padły również deklaracje na temat zmian w rozporządzeniu odnośnie do jazdy w hełmach i ubraniach specjalnych oraz zakładania aparatów. Wkrótce można się również spodziewać propozycji zmian, które mają na celu poprawić jakość mocowań aparatów i pasów bezpieczeństwa, które zostały uznane za priorytetowe.

Więcej o akcji przeczytacie na stronie https://firetrap.pl/ratopasy/

Exit mobile version